Drevené chrámy


photo PIPA

News
(Spiš región) - skanzeny a ľudová architektúra...
by Pogranicze SK
Published: February 15, 2012
Izpis    Email

Ždiar
   Cztery najcenniejsze zespoły zabudowań wiejskich reprezentują zwłaszcza drewniane domy o trzech pomieszczeniach, które wraz z budynkami gospodarczymi tworzą zamknięte kompleksy.
Drewniane domy mają niebieskie spoinowanie a ramy ich okien oraz drewniane belki zdobią ornamenty. Do architektury tradycyjnych wiejskich zabudowań nawiązują także niektóre nowe budynki. Przykładem może być stylowa restauracja Żdiarski Dom
.
    Wieś znana jest ze swoich 
tradycji folklorystycznych. Jeszcze do niedawna jej mieszkańcy w niedzielę oraz w święta ubierali się w tradycyjne góralskie stroje. Dziś te przepiękne ubiory i dodatki można zobaczyć tylko podczas występów zespołów folklorystycznych lub pośród innych eksponatów sztuki ludowej i rzemiosła ekspozycji muzealnej Żdiarskiej Izby. Grupy zwiedzających mogą tu wziąć udział w atrakcyjnym typowym weselu góralskim
, nawet w roli młodej pary.
   Miejscowość założono w początkach XVII wieku na wołoskim prawie. Przez pewien czas rodzina Horváth-Palocsay była właścicielami miejscowości i okolicy skupionej wokół Lendaca. W roku 1787 miejscowość miała 120 domów i 794 obywateli, w 1828 - 155 domów i 1118 mieszkańców. Byli przede wszystkim rolnikami, pasterzami, węglarzami a od XIX zajmują się obsługą ruchu turystycznego. W 1918 i 1938 miejscowość była zajęta przez polskie wojsko. Po wyzwoleniu do 1960 Zdziar był częścią gminy Wysokie Tatry. Miejscowość jest rajem dla miłośników sportów zimowych i turystyki. Ma wspaniałe narciarskie warunki i rozbudowaną infrastrukturę.
   Obecnie miejscowość ma 1300 mieszkańców i rozciąga się na powierzchni 2733 ha.Osturňa

   Znajduje się na terenie . Malowniczymi elementami krajobrazu są Wielkie jezioro Osturniańskie, jezioro Małe i jezioro Ozero. Zabudowę najdłuższej na Słowacji wsi położonej wzdłuż potoku tworzą gospodarstwa rozciągające się w dolinie na odległości 9 km.
    Tę zamagurską wieś, dziś stanowiącą przepiękny skansen architektury ludowej, założyli Rusini w XVI wieku w majątku panów na Niedzicy, tworząc tym samym najdalej wysuniętą na zachód osadę Rusińską na Słowacji. Pierwsi osadnicy zajmowali się pasterstwem i byli zobowiązani do składania właścicielom ziem danin w naturze oraz wykonywania określonych obowiązków (koszenie łąk).
   Wieś Osturnia reprezentuje typ łańcuchówki. Pola dzielono między kolejne pokolenia, co powodowało zapełnianie przestrzeni między domami i systematyczne zagęszczanie zabudowy. Na pagórku za potokiem wznosi się murowana cerkiew greckokatolicka z drewnianym stropem z 1796 roku, w stylu charakterystycznym dla tradycji łemkowskiej.
   O żywej tradycji świadczą malowane ramy okienne i góralskie stroje noszone przez mieszkańców. U mężczyzn uwagę zwraca kapelusz ozdobiony muszlami i piórem orlim bądź jastrzębim. Obrazu całości dopełniają bogato wyszywane sukienne spodnie, wyszywany brązowy barani kożuszek oraz toporek. Strój damski składa się z białej koszuli z długimi rękawami i wielobarwnej chusty ozdobionej motywami roślinnymi. Również spódnice są bardzo kolorowe i mają wzór kwiatowy. Na szyi góralki noszą sznury czerwonych korali.Preglej komentarje (0)
... photo...

photo Veronika

Wędrujemy...

Drevené kostoly UNESCO...


... Expozícia ľudovej architektúry a bývania (Skanzen)
v Humenné...... Múzeum ukrajinskej kultúry
v Svidník...


... Múzeum ľudovej architektúry
v Bardejovské Kúpele...


... Ľubovnianske múzeum
v Starej Ľubovni...


... wieś na Zamagurzu
v Osturňa...... góralska wieś
v Ždiar...... Múzeum liptovskej dediny
v Pribylina...... rezerwat architektury ludowej
v Vlkolínec... Múzeum oravskej dediny
v Zuberec-Brestová...Wiesław Gargała