Drevené chrámy


photo PIPA

News
Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku...
by Pogranicze SK
Published: August 15, 2012
Izpis    EmailSkanzen Svidnik
   Ekspozycja etnograficzna w plenerze (SNM) jest umiejscowiona na pochyłym terenie miejscowości zwanej Kochanowský Breh. Uroczy skansen z kompletnym zespołem zabudowań wiejskich włącznie z cenną drewnianą świątynią (cerkiew) z 1766 roku pochodzącą ze wsi Nová Polianka, został udostępniony zwiedzającym na początku lat osiemdziesiątych XX wieku.
    Na powierzchni około 11 ha rozmieszczone zostały grupy malowniczych, krytych słomą i gontem zabudowań wiejskich z północno - wschodniej części Słowacji. Do typowego krajobrazu wiejskich osad należą budynki gospodarcze oraz inne obiekty takie jak na przykład studnie, stodoły, szopy na siano i chlewy. Częścią ekspozycji jest tak zwana karczma woźniców z II połowy XIX stulecia.
   Charakterystyczną częścią ekspozycji są także typowe wiejskie zabudowania techniczne, takie jak młyn wodny, tartak wodny, warsztat kowalski, remiza strażacka czy też szkoła.
    Na terenie skansenu co roku organizowane są programy folklorystyczno-etnograficzne pod nazwą "Skarbnica Ludu" będące częścią tradycyjnych czerwcowych świąt Kultury Rusinów / Łemków Słowacji. To święto odbywa się na terenie amfiteatru świdnickiego. Oprócz tego na terenie wystawienniczym - to jest w skansenie w miesiącu wrześniu organizowane są tradycyjne już Dni Ludowej Tradycji i międzynarodowy konkurs w gotowaniu pierogów.

    Z historią Svidníka zwiedzający mogą zapoznać się w SNM. W jego skład wchodzi nie tylko skansen, ale także Galeria Dezyderego Millyho. W amfiteatrze każdego roku odbywa się Festiwal Kultury Rusinów Słowackich, najstarsza impreza folklorystyczna na Słowacji. Skansen skupia najbardziej typowe zabytki architektury ludowej i mieszkalnej w tej części regionu. W przeniesionych i zrekonstruowanych obiektach umieszczono typowe, ludowe meble, wyposażenie domowe, tradycyjne narzędzia pracy i przykłady sztuki ludowej. Oprócz zwyczajnych domów do mieszkania skansen udostępnia  wszystkie rodzaje budynków gospodarczych: spichlerze, gumna, piwnice i inne, mniejsze obiekty. Pomieszczenia te wykorzystuje się do instalacji tradycyjnych narzędzi rolniczych – różnego rodzaju wozów, pługów, bron, skrzyń i koszów na zboże oraz rozmaitych naczyń.

Ozdobą ekspozycji jest drewniana świątynia (Mergeška).
- drewniana cerkiew. Ikonostas oddzielający nawę od świątyni nie jest oryginalny. Pochodzi z II połowy XVIII wieku.
- w cerkwi od roku 1993 wznowiono odprawianie nabożeństw.
Bohus Zhukiewicz
photo Jan, ZakapiorPreglej komentarje (0)
... photo...

photo Veronika

Wędrujemy...

Drevené kostoly UNESCO...


... Expozícia ľudovej architektúry a bývania (Skanzen)
v Humenné...... Múzeum ukrajinskej kultúry
v Svidník...


... Múzeum ľudovej architektúry
v Bardejovské Kúpele...


... Ľubovnianske múzeum
v Starej Ľubovni...


... wieś na Zamagurzu
v Osturňa...... góralska wieś
v Ždiar...... Múzeum liptovskej dediny
v Pribylina...... rezerwat architektury ludowej
v Vlkolínec... Múzeum oravskej dediny
v Zuberec-Brestová...Wiesław Gargała