Novinka

News
... nowa rzeczywistość historii pogranicza...
by Sebastian Dubiel-Dmytryszyn
Published: December 25, 2018
Izpis    Email

Sebastian Dubiel-Dmytryszyn

   Etno kulturowe procesy zachodzące po roku 1989 wśród rusińskiej mniejszości narodowej na Słowacji charakteryzuje dynamiczne ożywienie.
   
Nowa rzeczywistość stworzyła więcej przestrzeni dla mniejszości etniczno - narodowych, umożliwiła reprezentowanie własnych interesów oraz aktywność kulturową, ale równocześnie wyeksponowała pytanie o identyfikację narodową. W okresie komunizmu identyfikacja ukraińska była jedyną, która stwarzała Rusinom możliwości organizacji i prowadzenia życia kulturalnego, co dla większości z nich nie było zadowalające.
   W 1991 spis powszechny ujawnił wśród dotychczasowych Słowaków i Ukraińców istnienie 30 tys. osób deklarujących rusiński jako język ojczysty, natomiast dziesięć lat później liczba wzrosła do 55 tys.

Beri več...

Preglej komentarje (0)Pola golfowe w Tatrach...
by Pogranicze SK
Published: November 25, 2018
Izpis    Emailhttp://www.eu.pogranicze.eu/

Odporúčané golfové ihriská na Slovensku

Pola golfowe
   Słowacja jest krajem stworzonym dla miłośników i wielbicieli golfa. Oferuje parę w pełni wyposażonych pól golfowych w pięknym otoczeniu Tatr Niżnych, ale także Tatr Wysokich.  Radość z gry połączoną z relaksem można doświadczyć w malowniczych zakątkach parków z cudownymi kasztelami zabytkowymi. Swoje dołki na polach golfowych krytych i pod gołym niebem znajdą sobie także gracze początkujący, ale także mistrzowie golfa. Golf jest doskonałą okazją do nawiązywania przyjaźni, na aktywny wypoczynek, doskonałą możliwością nieformalnych spotkań biznesmenów. Golf na Słowacji oferuje unikalne połączenie aktywnego, ale łatwego sportu z piękną przyrodą i relaksem w doskonale wyposażonych ośrodkach odnowy biologicznej. Jeżeli przyjedziecie na Słowackie pola golfowe, znajdą Państwo to, o czym Państwo marzyli w związku z golfem.

Golf Gray Bear Tale
Lokalizacja: Banskobystrický kraj, okres Brezno, Horná Lehota

Black Stork Wielka Łomnica A PGA GOLF COURSE
Lokalizacja: Prešovský kraj, okres Kežmarok, Veľká Lomnica

Beri več...

Preglej komentarje (0)
... photo...