Novinka

News
Zamek Orawski, bajkowe miejsce na Słowacji
by Katarzyna Błasik
Published: October 7, 2018
Izpis    Email

Katarzyna Błasik

   Słowacja
to kraj, gdzie turysta znajdzie wiele interesujących zakątków. Wśród nich z pewnością wyróżnia się jedno miejsce - Zamek Orawski w miasteczku Oravský Podzámok, który przez setki lat był trudną do zdobycia warownią.
   Zamek Orawski wygląda jakby był integralną częścią skały, na której go wzniesiono. Stąd tak wspaniale wpisuje się w krajobraz i nadal silnie oddziałuje na wyobraźnię zwiedzających go osób.


Beri več...

Preglej komentarje (0)Historia, tradycja w zabytkach...
by Pogranicze SK
Published: September 20, 2018
Izpis    Email

Katarzyna Błasik

   Kežmarok, po polsku Kieżmark, to kolejne urocze miasto na Słowacji, które warto odkryć podczas turystycznych eskapad. Położenie pod Tatrami jest prawdziwą bramą w Tatry i na Spisz. A oprócz przepięknych widoków znajdziemy tam również coś innego - mnóstwo wspaniałych miejsc czekających na odkrycie.
   Miasteczko to wyjątkowa sceneria dla romantycznych spacerów, bo mimo że niewielkie, zachwyca zacisznymi uliczkami i malowniczym rynkiem. Zachowała się również stara zabudowa nadająca Kieżmarkowi nieco staroświeckiego, uroczego charakteru. Warto udać się na przechadzkę ulicą Hviezdoslava, przy której stoją pastelowe kamieniczki. Natomiast w pobliżu zamku zachowały się domy, gdzie dawniej mieszkali rzemieślnicy. Ich cechą charakterystyczną są spadziste dachy kryte gontem.


Beri več...

Preglej komentarje (0)... nowa rzeczywistość historii pogranicza...
by Sebastian Dubiel-Dmytryszyn
Published: June 25, 2018
Izpis    Email

Sebastian Dubiel-Dmytryszyn

   Etno kulturowe procesy zachodzące po roku 1989 wśród rusińskiej mniejszości narodowej na Słowacji charakteryzuje dynamiczne ożywienie.
   
Nowa rzeczywistość stworzyła więcej przestrzeni dla mniejszości etniczno - narodowych, umożliwiła reprezentowanie własnych interesów oraz aktywność kulturową, ale równocześnie wyeksponowała pytanie o identyfikację narodową. W okresie komunizmu identyfikacja ukraińska była jedyną, która stwarzała Rusinom możliwości organizacji i prowadzenia życia kulturalnego, co dla większości z nich nie było zadowalające.
   W 1991 spis powszechny ujawnił wśród dotychczasowych Słowaków i Ukraińców istnienie 30 tys. osób deklarujących rusiński jako język ojczysty, natomiast dziesięć lat później liczba wzrosła do 55 tys.

Beri več...

Preglej komentarje (0)
... photo...