Novinka

News
Miedzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE
by Teatr im. W. Siemaszkowej
Published: August 9, 2018
Izpis    EmailWięcej zobacz tu;
http://www.pl.pogranicze.eu/
i to;
http://www.ua.pogranicze.eu/

   Pod koniec sierpnia warto zajrzeć na Podkarpacie, gdzie rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej we współpracy z teatrami z Czech, Węgier, Ukrainy, Słowacji i Litwy szykuje wyjątkowe wydarzenie. Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE (25–31 sierpnia) ma połączyć nie tylko dziedziny sztuki, ale przede wszystkim jej twórców i być przestrzenią dla trans kulturowego dialogu. Uczestnicy festiwalu będą mogli nie tylko zobaczyć spektakle (m.in. Lecha Raczaka, Martyny Łyko i gości z krajów partnerskich), ale i wziąć udział w dyskusji na temat tożsamości krajów pogranicza.
   Częścią TRANS/MISJI jest także 16. Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego.

Program TRANS/MISJI
https://teatr-rzeszow.pl/article/program-transmisji?l=2

Beri več...

Preglej komentarje (0)... śpiewają i tańczą...
by pogranicze
Published: August 8, 2018
Izpis    Email

Uroczystości Regionu Zemplin (druga połowa sierpnia)
Lokalizacja: Košický kraj, Michalovce

   Zemplińskie zabawy są przeglądem zespołów i grup folklorystycznych z Zemplina i okolic z udziałem gości zagranicznych.

   Festiwal odbywa się w stolicy środkowego Zemplina - w miejscowości Michalovce. Miejscem odbywania się festiwalu jest trybuna przed Urzędem Miejskim i cały rynek Námestie osloboditeľov. Podczas dwóch weekendowych dni, zawsze w drugiej połowie sierpnia, o dobrą zabawę dla wszystkich miłośników folkloru starają się setki artystów.

Beri več...

Preglej komentarje (0).. w wyjątkowym, zabytkowym mieście...
by pogranicze
Published: August 8, 2018
Izpis    Email

Jarmark bardziowski (ostatni weekend sierpnia)
Lokalizacja: Prešovský kraj, Bardejov

   Jeżeli są Państwo miłośnikami prawdziwej atmosfery jarmarcznej, gdzie z każdej strony rozchodzi się zapach pieczonej kiełbaski i łagodnego młodego wina, a z namiotów wśród dźwięków karuzeli jest oferowany różnorodny jarmarczny towar, w ostatni weekend sierpnia należy odwiedzić historyczne miasto Bardiów (Bardejov).


Beri več...

Preglej komentarje (0)Nadchodzące wydarzenia...
by Jakub Łoginow
Published: July 16, 2018
Izpis    Email

Jesień na Słowacji z Małopolskim Autobusem Transgranicznym

   Jesień w górach jest piękna, a w słowackich Tatrach Zachodnich szczególnie. Już wkrótce zacznie kursować długo wyczekiwany Małopolski Autobus, którym wraz ze słowackimi autobusami będzie można dotrzeć w urokliwe zakątki słowackich Tatr Zachodnich i Orawy - w tym do Oravic, Zuberca i Doliny Rohackiej.


Beri več...

Preglej komentarje (0)Pola golfowe w Tatrach...
by Pogranicze SK
Published: July 11, 2018
Izpis    EmailOdporúčané golfové ihriská na Slovensku

Pola golfowe
   Słowacja jest krajem stworzonym dla miłośników i wielbicieli golfa. Oferuje parę w pełni wyposażonych pól golfowych w pięknym otoczeniu Tatr Niżnych, ale także Tatr Wysokich.  Radość z gry połączoną z relaksem można doświadczyć w malowniczych zakątkach parków z cudownymi kasztelami zabytkowymi. Swoje dołki na polach golfowych krytych i pod gołym niebem znajdą sobie także gracze początkujący, ale także mistrzowie golfa. Golf jest doskonałą okazją do nawiązywania przyjaźni, na aktywny wypoczynek, doskonałą możliwością nieformalnych spotkań biznesmenów. Golf na Słowacji oferuje unikalne połączenie aktywnego, ale łatwego sportu z piękną przyrodą i relaksem w doskonale wyposażonych ośrodkach odnowy biologicznej. Jeżeli przyjedziecie na Słowackie pola golfowe, znajdą Państwo to, o czym Państwo marzyli w związku z golfem.

Golf Gray Bear Tale

Black Stork Wielka Łomnica A PGA GOLF COURSE


Beri več...

Preglej komentarje (0)Zaklęte w drewnie...
by Pogranicze SK
Published: May 18, 2018
Izpis    Email

   Odkryj świat drewnianych, pełnych symboliki kościołów, które świadczą o determinacji, pokorze i wierze naszych przodków. Świątynie te należą do najcenniejszych zabytków kulturalnych Słowacji. O ich ostatecznym kształcie architektonicznym i artystycznym nie zdecydował pusty przepych, lecz odwrotnie - prostota i celowość. Za unikalną uznać należy przede wszystkim technologię ich wznoszenia, która zakładała stosowanie wyłącznie materiałów drewnianych bez gwoździ.


Beri več...

Preglej komentarje (0)... nowa rzeczywistość historii pogranicza...
by Sebastian Dubiel-Dmytryszyn
Published: February 25, 2017
Izpis    Email

Sebastian Dubiel-Dmytryszyn

   Etno kulturowe procesy zachodzące po roku 1989 wśród rusińskiej mniejszości narodowej na Słowacji charakteryzuje dynamiczne ożywienie.
   
Nowa rzeczywistość stworzyła więcej przestrzeni dla mniejszości etniczno - narodowych, umożliwiła reprezentowanie własnych interesów oraz aktywność kulturową, ale równocześnie wyeksponowała pytanie o identyfikację narodową. W okresie komunizmu identyfikacja ukraińska była jedyną, która stwarzała Rusinom możliwości organizacji i prowadzenia życia kulturalnego, co dla większości z nich nie było zadowalające.
   W 1991 spis powszechny ujawnił wśród dotychczasowych Słowaków i Ukraińców istnienie 30 tys. osób deklarujących rusiński jako język ojczysty, natomiast dziesięć lat później liczba wzrosła do 55 tys.

Beri več...

Preglej komentarje (0)
... photo...