Novinka

News
Stary, Wielki Liptowski Zamek
by Pogranicze SK
Published: May 11, 2017
Izpis    Email   Pierwszym a zarazem najważniejszym zamkiem na tym terenie, który stał się pierwszą stolicą Liptowa - był Zamek Liptowski (także Wielki Zamek Liptowski, Magnum castrum de Liptov i Stary Zamek), usytuowany na wysokim wzgórzu na północny wschód od dzisiejszej miejscowości Kalameny, na południowych stokach Sielnickiej Góry w Górach Choczańskich. Wspominany w dokumentach już w 1262 r
oku, wzniesiony prawdopodobnie na miejscu wcześniej istniejącej drewnianej strażnicy, która z kolei zastąpiła dawne prehistoryczne grodzisko. W XIII i XIV wieku wielokrotnie zmieniali się jego posiadacze, był przez pewien czas w rękach Matusza Csáka, rządzącego stąd środkową Słowacją, w 1440 został zdobyty przez husytów Jana Jiskry, wreszcie w latach 70-tych XV stulecia o zamek walczyli Polak Piotr Komorowski i rodzina Pongráców z Liptowskiego Mikulasza, skutkiem czego zamek częściowo spłonął, ale staraniem Komorowskiego został odbudowany. Wreszcie w 1474 król Maciej Korwin odebrał zamek Polakowi i zniszczył go doszczętnie. Obecnie w jego miejscu jest ruina, stanowiąca jedną z atrakcji turystycznych okolic jeziora Liptowska Mara (żółtym szlakiem z Liptowskiej Ciepłej 2 godz.).

Dostęp: samochodem do miejscowości Kalameny, stamtąd pieszo po żółtym szlaku do Kalameńskiej doliny wzdłuż Kráľovej, aż na zamek około 1 godz. 30 min.Preglej komentarje (0)
... photo...