Novinka

News
Oravské folklórne leto - v Zuberci...
by Pogranicze SK
Published: July 9, 2018
Izpis    Email

   Od 1975 roku początek festiwalu przypada na początek sierpnia i ma miejsce w naturalnym amfiteatrze leżącym nad wsią Zuberzec oraz w Muzeum Wsi Orawskiej (Múzeum oravskej dediny)...
  
Został pomyślany jako trzydniowa impreza prezentująca tradycje kultury ludowej.
   Corocznie możemy tu zobaczyć ponad tysiąc artystów ze Słowacji, a także z wielu innych krajów świata. Najczęstszymi zagranicznymi gośćmi, już od pierwszych roczników imprezy, są polskie zespoły, głównie góralskie, które ze słowackimi Góralami łączy mnogo pokrewieństwa.

   Górale to grupa etniczna żyjąca na czesko - polsko - słowackim pograniczu, używająca specyficznej gwary. Tradycyjnie - od wielu już lat - najczęstszymi zagranicznymi gośćmi festiwalu są zespoły z Polski, głównie góralskie, przy czym górali polskich i słowackich łączy pokrewieństwo języka, strojów, pieśni i tańca.

   Święto Folkloru kończy obowiązkowy program galowy, a częścią festiwalu jest wiele imprez towarzyszących, między innymi tradycyjny jarmark. Międzynarodowy festiwal folkloru na Orawie jest największym i najstarszym, regularnie odbywającym się przedsięwzięciem folklorystycznym na Orawie.

Podroháčske folklórne slávnosti, festival s medzinárodnou účasťou, sa konajú v prvý augustový víkend. V Zuberci sa tak stretávajú obdivovatelia tradičného ľudového umenia, piesne, tanca i remesiel. Slávnosti sa zvyčajne začínajú obľúbenou tanečnou školou a ľudovou veselicou v kultúrnom dome v Zuberci a programom zahraničných súborov na ihrisku v Oravskom Bielom Potoku. Sobotný program otvára sprievod zúčastnených súborov a skupín z Múzea oravskej dediny do areálu festivalu na poľanu Brestová. Počas otváracieho ceremoniálu každý zúčastnený kolektív prichádza na javisko a predvedie 2-3-minútový výber zo svojho programu. Po nedeľnej rannej rímskokatolíckej bohoslužbe v prostredí skanzenu pred kostolíkom sv. Alžbety Uhorskej javisko v amfiteátri patrí oravským detským súborom, neskôr sa divákom predvedú dedinské folklórne skupiny z Oravy, Liptova, Turca, Kysúc a Horného Považia a viacero súborov v záverečnom galaprograme. Počas folklórnych slávností sa v Múzeu oravskej dediny koná Oravský tradičný jarmok ľudových remesiel.

Preglej komentarje (0)
... photo...