Novinka

News
Miedzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE
by Teatr im. W. Siemaszkowej
Published: August 9, 2018
Izpis    Email

Rzeszów, 25 - 31 sierpnia 2018

   TRANS/MISJE czyli Międzynarodowy Festiwal Sztuk Rzeszów–Koszyce–Ostrawa–Debreczyn–Lwów–Troki to unikatowe wydarzenie artystycznego w skali Europy Środkowej, którego fundamentem jest międzynarodowa współpraca krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainy i Litwy. Festiwal to największy dotychczas projekt kulturowy organizowany przez te kraje.

   Nazwa festiwalu przyjęła formę współczesną i pojemną znaczeniowo. Pierwsza nazwa członu to TRANS - jest odpowiednikiem przyimków: poza, za, poprzez, i nawiązuje do przekraczania granic, poszukiwań nowych środków wyrazu jak i zniesienia przeróżnych ograniczeń. Druga część nazwy - MISJE to rzeczownik w liczbie mnogiej, i odnosi się do roli sztuki w życiu codziennych społeczności lokalnych oraz globalnych.

   Festiwal co roku będzie odbywał się w innym mieście partnerskim. Każdy gospodarz kolejnej edycji będzie nadawał jej swój podtytuł. Tytuł pierwszej odsłony, którą przygotowuje Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie to „1918. Koniec i początek”. Jako datę rozpoczęcia pierwszego festiwalu przyjęto przełom sierpnia i września 2018 roku. Rok 2018 jest bowiem rokiem bardzo znaczącym dla Europy Środkowej i Wschodniej. Przypada w nim setna rocznica ustanowienia nowego porządku. Poszczególne państwa odzyskały swoją niepodległość, suwerenność. Od tego momentu rozpoczął się ich znaczący rozwój - nie tylko gospodarczy, ale także kulturowy - mówi dyrektor rzeszowskiego teatru, Jan Nowara w wywiadzie z Jackiem Cieślikiem. Program pierwszej edycji festiwalu w sposób bezpośredni i pośredni odnosi się do tego przełomu historycznego. Wszyscy partnerzy spojrzą na datę 1918 z perspektywy własnych doświadczeń historycznych i kulturowych.Preglej komentarje (0)
... photo...