Kąpieliska termalne, jeziora, baseny

News
W lesie - poznaj gorącą słowacką zimę!
by Pogranicze SK
Published: December 25, 2011
Izpis    Email

   Atrakcje stanowią
- Aquapark kąpielisko termalne - wyspa w jeziorze rekreacyjnym z wysokimi drzewami iglastymi, wieża do skoków w basenie pływackim (wysokość wieży - 5m), odsuwana kopuła na termalnym krytym obiekcie. Rozsuwana kopuła razem z ruchomymi ścianami na tym basenie umożliwia bliski kontakt z okoliczną przyrodą.


Wyżne Rużbachy
   Największą unikalną atrakcją jest trawertynowe jeziorko - pomnik  przyrody, jest ono usytuowane na szczycie kopy o nazwie Krater. Napełnione jest wodą termalną ze źródła Izabela. Znajdziemy je zaraz po wejściu na teren parku, na niewielkim szczycie kopy trawertynowej (po prawej stronie od wejścia). Wypływa z niego uroczy potoczek, drążąc w ziemi swoje ścieżki. Jeziorko ma średnicę 20 metrów, a głębokość 3 metry. Temperatura wody to 23 °C. Woda często ma błękitno-seledynową barwę.
   Gdy ludzie nie zakłócają jego „życia”, można oglądać jak się źródło „gotuje”, czyli wyrzuca na powierzchnię bąbelki…
   Bo po co są zakazy? Po to, żeby je łamać… w miejscu tablicy sprzed wielu lat zakazującej kąpieli, obecnie znajduje się napis; kąpiel na własną odpowiedzialność Od 1967 roku jeziorko jest pod ochroną.
   Trawertynowy Krater jest wyjątkowym zabytkiem przyrodniczo-kulturowym. Znajduje się na terenie uzdrowiska. Ma tu swoje źródło woda mineralna zawierająca węglan wapnia, który wytrąca się na krawędzi krateru i dzięki temu tworzy wokół wywierzyska podwyższony pierścień.

   Na terenie areału znajdują się place zabawa dla dzieci, leżaki do opalania, sauna, punkty z wyżywieniem, szatnie i zaplecze sanitarne.
   Kąpielisko otwarte Izabella oferuje zespół basenów termalnych z licznymi wodnymi atrakcjami.

Działanie lecznicze wody;
   Woda termalna dostarczana jest na teren kąpieliska z odwiertu Izabela. Jest to naturalna woda lecznicza, która wykazuje korzystne działanie w przypadku - zapalenia oskrzeli, astmy, chorób układu ruchu oraz układu nerwowego.

    W zdroju oferują przede wszystkim zabiegi wykorzystujące naturalne źródła wodorowęglanowo-siarkowe, wapienno-magnezowe. Panuje tu wyjątkowo sprzyjający klimat. Podczas leczenia wykorzystywana jest balneoterapia, fizykoterapia, elektroterapia, rehabilitacja, psychoterapia i hipoterapia.

DRUŻBAKI WYŻNE
   To mała miejscowość u podnóża Magury Spiskiej, która zasłynęła przede wszystkim dzięki wodom mineralnym. Lecznicze działanie szczawiowych, węglanowych źródeł doceniono i było już znane w średniowieczu, dzięki pozytywnemu działaniu na organizm tutejszych wód, zakładając przy nich pierwsze uzdrowisko. Z dobroczynnego wpływu źródeł można korzystać podczas kąpieli w otwartych basenach lub dzięki szerokiej ofercie specjalistycznych uzdrawiających zabiegów. Wykonuje się je w centrum balneoterapii, połączonym z luksusowym hotelem Grand Hotel Strand (jednym z najlepszych na Słowacji) oraz licznych domach uzdrowiskowych.
    Spiskie uzdrowisko znajdujące się na granicy dwóch parków narodowych - Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) oraz Pienińskiego Parku Narodowego (PIENAP). Kompleks położony na wysokości 623 m n.p.m. administracyjnie należy do gminy Drużbaki Wyżne. Najstarsza pisemna wzmianka o jego istnieniu autorstwa kapitana załogi zamku Szaryskiego, Juraja Wernhera pochodzi z 1549 r. Uzdrowisko w Drużbakach było ulubionym miejscem wypoczynku polskiej i węgierskiej szlachty. W 1882 r. obiekty odkupił i zmodernizował hrabia Zamoyski.
   Leczenie i profilaktyka chorób opiera się tu na naturalnych leczniczych, słabo zmineralizowanych wodoro-węglanowych, wapienno-magnezowych wodach hipotonicznych o temperaturze do 26 °C. Najbardziej wydajne jest źródło Izabela, z którego napełniane jest letnie kąpielisko. Tutejsze źródła należą do najwydajniejszych w Europie, stanowią podstawę leczenia chorób układu nerwowego oraz stanów depresyjnych, stosowane są pomocniczo przy leczeniu nadciśnienia i miażdżycy tętnic mózgu.

    Niespodzianka czeka na turystów w trawertynowym kamieniołomie na granicy Drużbak. Pod lasem na środku polanki znajduje się unikalna galeria, w której pod gołym niebem zgromadzono 104 trawertynowe rzeźby wykonane przez artystów z czternastu krajów będące pamiątką po sympozjach rzeźbiarskich organizowanych tu od 1964 roku.
   W parkach poza atrakcjami przyrodniczymi znajduje się szereg dzieł rąk ludzkich, między innymi wiele drewnianych rzeźb oraz kompozycji różnych artystów.

   Na terenie uzdrowiska przy brzegu jeziorka, zasługują na uwagę ciekawe domki szwajcarskie oraz Biały Dom w którym według starej fotografii była restauracja. Dziś jest wypożyczalnia rowerów. Piękne otoczenie ośrodka zachęca do spacerów i wypoczynku na łonie natury.
    W parku znajdziemy też altanę i studnię z ujęciem jednej z wód. Tu przypomniano rok 1595. Studnia pamięta lata świetności, ale wymaga już jakiejś odnowy… Przy tym źródle stoi szereg budynków, które oczekują na remont. Niektóre elementy wskazują, że były piękne…
   Przez park prowadzą liczne szlaki turystyczne w rejon Magury Spiskiej.
   W lecie, oprócz kąpieli wielkim powodzeniem cieszą się wycieczki do lasów. W zimie są tu dobre warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego.


Preglej komentarje (0)
... photo...


*Trenčianske Teplice


*Sklené Teplice

Rarytas na skalę Europejską - kąpiel parowa w jaskini a także zabiegi najwyższej jakości oferuje swoim gościom idylliczne uzdrowisko Szklane Cieplice.

*Kąpielisko termalne Čajka Bojnice


*Rajec Teplice


*Turčianske Teplice


*Termal Raj Liptovský Ján


*Uzdrowisko
Nový Smokovec*Vyšné Ružbachy


*Bardejovské Kúpele