Kąpieliska termalne, jeziora, baseny

News
Miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić, szukając relaksu i wypoczynku...
by Pogranicze SK
Published: October 6, 2011
Izpis    Email

Bešeňová
Gorące źródła – baseny termalne


   Jednym z popularniejszych kąpielisk, gdzie wykorzystuje się gorące źródła, jest aquapark w miejscowości Beszeniowa.
 Baseny wypełnione są ciepłą o leczniczych właściwościach - dzięki obecności litu, kąpiel poprawi nastrój nawet największemu smutasowi. Na dobry humor wpływają także liczne atrakcje, jakie czekają na turystów: nurkowanie z instruktorem na statku pirackim, mnóstwo zjeżdżalni oraz plaża. Przez cały rok temperatura wody sięga 39 stopni Celsjusza.

   Kąpielisko (Beszeniowa) znajduje się w północno-zachodniej części Słowacji, na Liptowie, nad rzeką Wag, u podnóża Gór Choczańskich. Początki kurortu sięgają lat 80. XX wieku. Wówczas dokonano pierwszego odwiertu, na bazie którego zbudowano kilka basenów. Jednak na większą skalę uzdrowisko zaczęto rozbudowywać dopiero w 2006 roku.


Właściwości lecznicze, profil leczniczy
   W uzdrowisku wykorzystuje się właściwości lecznicze tutejszych mineralnych wód termalnych, które są bogate w liczne pierwiastki mineralne, takie jak wapń, potas, sód, magnez, mangan, a także siarczany i inne minerały.
    Z tutejszych mineralnych wód termalnych powinny skorzystać osoby, które zmagają się z chorobami układu oddechowego i narządu ruchu. Poza tym wspomagają one leczenie schorzeń urologicznych. Z jej właściwości kosmetyczne powinny skorzystać panie, które chcą odżywić swoją skórę.

Baseny na terenie uzdrowiska funkcjonują;
   Gino Paradise Besenova (dawniej Thermal park Bešeňová) - odwiedzający mają do dyspozycji;
- 9 otwartych basenów (duży i mały basen pływacki, 4 baseny relaksacyjne, 2 baseny ze zjeżdżalniami, basen dla dzieci ze ślizgawkami) z wodą geotermalną, która pochodzi z odwiertu, z głębokości 1980 m, i ma temperaturę 62 st. C, ale do wykorzystywania w basenach jest schładzana do 26-40 st. C.
 - 4 baseny kryte (basen relaksacyjny z miejscami do siedzenia, duży basen pływacki z rurą ze stali nierdzewnej i basen dla dzieci), w których nie ma geotermalnej wody. Znajduje się w nich czysta woda pitna o temperaturze 27-40 st. C.
- Witalny Świat - zespół obejmujący 5 saun (ziołową, rzymską, solną, miętową i fińską), basen chłodzący, masaż wirowy, kąpiel Kneippa, masaż turecki. W Centrum relaksacyjnym w  tym samym obiekcie znajdują się: fitness centrum, stoły Slender, gabinet masażu, solarium.

Termalna woda Besenova - właściwości,

- woda w odkrytych basenach termalnych posiada charakterystyczny rdzawy  kolor, który zawdzięcza minerałom: wapń, sód, magnez, żelazo, mangan, potas.. Ale to nie minerały, ale ich niespotykane gdzie indziej proporcje powodują, iż pobyt tu, To sprawdzony przez naukowców i lekarzy sposób naturalnego odprężenia i wypoczynku z korzyścią dla zdrowia! Polecany przy niedomaganiach XXI wieku spowodowanych pracą, stresem i zanieczyszczeniem środowiska (alergia, osłabienie, bóle reumatyczne, kłopoty z krążeniem, oddechowe, bezsenność, nerwowość, szybkie męczenie, nawracające infekcje...)

Thermal AQUA Park - atrakcje,
- czekają tu na Nas baseny termalne odkryte z wodą o temperaturze od 26  do 39oC. Wyposażone w stanowiska masaży i atrakcji (ścianki, fontanny, masaże perełkowe i wodne...) Korzystać też będziemy z wszystkich krytych basenów rekreacyjnych (sztuczna fala oraz wodny plac zabaw). Moc adrenalinowych przeżyć zapewnia najwyższa zjeżdżalnia wodna w kraju.
W wewnętrznej hali basenowej mieści się basen pływacki z kurtynami wodnymi oraz kolejnymi atrakcjami wodnymi, do którego prowadzi zjeżdżalnia, basen wypoczynkowy z leżankami podwodnymi i dyszami do masażu oraz brodzik dla dzieci ze ślizgawką, grzybkiem i jeżem wodnym. Atmosferę basenów dotwarza oświetlenie z kryształami Swarovskiego.


Turystyczne i narciarsko (SKI),

- na miejscu mały pałac myśliwski, ciekawy drewniany kościółek, blisko osada „celtycka”, muzea i ciekawostki w Liptovskim Mikulaszu. Blisko dwie najpiękniejsze jaskinie Słowacji (lodowa i wolności) w Jasnej oraz zamki (Oravski i Likawa), wodospad w Luckach, skansen w Pribylinie, Vilkolinec.
   W odległości kilku minut jazdy samochodem dwa zaliczane do najlepszych w kraju ośrodki narciarskie.


Warto zobaczyć

   Po kąpielach w leczniczych wodach można zwiedzić renesansowy kasztel z pierwszej połowy XVII wieku z kolekcją eksponatów ze zbiorów myśliwskich Muzeum Lipotowskiego, który znajduje się ok. 1,5 km od zespołu basenów.
   Warto zobaczyć także "Beszeniowskie Trawertyny" - rezerwat przyrody.

Preglej komentarje (0)
... photo...


*Trenčianske Teplice


*Sklené Teplice

Rarytas na skalę Europejską - kąpiel parowa w jaskini a także zabiegi najwyższej jakości oferuje swoim gościom idylliczne uzdrowisko Szklane Cieplice.

*Kąpielisko termalne Čajka Bojnice


*Rajec Teplice


*Turčianske Teplice


*Termal Raj Liptovský Ján


*Uzdrowisko
Nový Smokovec*Vyšné Ružbachy


*Bardejovské Kúpele