Warto zwiedzić...

... wędruj z nami...

*Bratislava*Michalovce


*Sobrance


*Snina


*Humenné


*Medzilaborce


*Svidník


*Poprad


*Liptovský Mikuláš


*Ružomberok


*Dolný Kubín ...

TURYSTYKA - Žilinský, Banskobystrický, Prešovský, Košický kraj..


Vysoké Tatry - Veľká Studená dolina - photo Zakapior


Zamek Orawski - Oravský hrad - photo Daniel

News
(NAPANT)
by Pogranicze SK
Published: June 30, 2011
Izpis    EmailNiżne Tatry
- drugi najważniejszy pod względem turystyki łańcuch górski o długości około 90 km, drugi po Tatrach pod względem wysokości,
- leżą pomiędzy dolinami rzeki Wag i Hron. Najwyższe szczyty Niżnych Tatr mają ponad 2000: Dumbier (Dziumbier) ma 2043, Chopok ma wysokośc 2043. Bogactwo form, wynikające przede wszystkim ze zjawisk krasowych, to charakterystyczna cecha Niżnych Tatr.
   Dolina Demenowska słynie z atrakcyjnych turystycznie kilkupoziomowych jaskiń. Jest to licznie odwiedzany przez turystów rejon. Dolina Demenowska leży po północnej stronie Niżnych Tatr. To również liczne ośrodki narciarskie, z których najważniejszym. Systemem wyciągów narciarskich z Jasnej dotrzemy na Chopok. Górskie hotele, które stanowią w Niżnych Tatrach stacje sportów zimowych znajdziemy przede wszystkim w miejscowościach: Śrdiećko, Kosodrevina, Certovica, Donavaly. Innym znanym ośrodkiem turystycznym jest Tale, leżące w dolinie rzeki Bystra (Bystra dolina).
   Cechą charakterystyczną Parku Narodowego są długie doliny, głębokie kaniony i strome turnie, w górnej części przeważa kosodrzewina i  trawiaste hale. Przeważającą część powierzchni Parku zajmuje jednak porost leśny: w strefie pod kosodrzewiną dominuje świerczyna, poniżej tej strefy są lasy mieszane z jodłami, bukami, świerkami, modrzewiami i jaworami. Sprawniejsi fizycznie turyści mogą wyjść na najwyższe niskotatrzańskie szczyty Chopok i Ďumbier, które oferują widoki na prawie połowę Słowacji i są częścią najpiękniejszego słowackiego szlaku wysokogórskiego. Największym bogactwem parku jest wiele jaskiń, z których najbardziej znany jest kompleks jaskiń Demänovských (Demianowskich). Żyje w tym miejscu liczna populacja drapieżników zamieszkujących tereny Słowacji, np. niedźwiedź, ryś lub wilk, są również kozice tatrzańskie i świstaki tatrzańskie.
   Punktem wyjścia do zwiedzania Niskich Tatr jest od strony północnej Demänovská dolina i w niej ośrodek Jasná, od strony południowej Mýto pod Ďumbierom i Tále, jak i górskie przełęcze Donovaly i Čertovica.

   Dolina Demänovská jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną doliną Tatr Niskich. Ma 15 km długości i stanowi główny ośrodek turystyczny w północnej części Tatr  Niskich. Znajduje się pomiędzy szczytami Ďumbier (2043 m n.p.m.), Krúpova Hoľa (1927 m), Chopok (2024 m), Dereše (2003 m), Poľana (1889 m). Dolina jest częścią Parku Narodowego Tatry Niskie, w którym oprócz interesujących krajobrazów i ogólnych walorów estetycznych do najcenniejszych okazów należą Demianowski Kras i Jezioro Vrbickie (Vrbické pleso).
   Dolina przez długi czas była znana jedynie miłośnikom podziemnego piękna. Dzięki badaniom i opisom, na podstawie których wyznaczono części zlodowaciałe i naciekowe w XIX i na początku XX wieku, jaskinie Demianowskie stały się słynne w całym cywilizowanym świecie. Zainteresowanie doliną szybko wzrosło po odkryciu Demianowskiej Jaskini Wolności w 1921 roku. Wkrótce potem powstała tu asfaltowa droga. Skokowy wzrost liczby osób odwiedzających nastąpił po zbudowaniu kolejki krzesełkowej na Chopok w 1936.

   Idealne warunki narciarskie, słynne jaskinie (Demianowska Jaskinia Wolności, Demianowska Jaskinia Lodowa, Jaskinia Okno, Jaskinia Smocza, Jaskinia Beníková, Demianowska Jaskinia Pokoju, Jaskinia Drzwi) i wiele innych, warunki do uprawiania turystyki i wspinaczki, przepiękna flora i fauna oraz optymalne warunki klimatyczne przyczyniły się do wybudowania w dolinie ośrodka turystycznego Demianowska Dolina położonego na wysokości od 700 do 2000 m.

   Znana pod względem turystycznym dolina na południowej stronie Niżnych Tatr, którą przepływa potok Bystrianka. Dolinę otaczają góry: Baba (1617 m), Palenica (1653 m), Deresze (2003 m) i Wielki Gapel (1776 m).
   Dolina Bystra około 4 km przed górską miejscowością Bystra rozszerza się w szeroki pas łąk zwany Tale. Pierwotnie Tale stanowiły miejscową  nazwę dla części łąk, obecnie jest to jedno z najczęściej odwiedzanych centrów ruchu turystycznego w Niżnych Tatrach.
   Miejscowość Bystra powstała na terenie Górnej Lehoty w pobliżu kopalni. Wzmiankuje się ją w roku 1563. Do 1848 była osadą należącą do izby górniczej. W XVIII i XIX znajdowała się tu kuźnia, gdzie zajmowano się obróbką żelaza z Hronca, Tisovca i Pohronskej Polhory. W XIX i XX mieszkańcy pracowali w większości w podbrezowskich hutach żelaza. W 1912 urodził się tu pisarz Franciszek Švantner. Obecnie zmienia się charakter miejscowości na rekreacyjny, a jej znaczenie wzrosło po udostępnieniu Jaskini Bystriańskiej. Miejscowość leży na chronionym terenie Parku Narodowego Niżne Tatry (NAPANT). Zbudowano w niej liczne ośrodki noclegowe, żywieniowe, kolejki górskie i wyciągi narciarskie.

   Gra na polu golfowym (18 dołków) Golf Gray Bear Tale gwarantuje pełno niezapomnianych wrażeń. Pole golfowe Golf Gray jest pierwszym  mistrzowskim polem na Słowacji. Jest naprawdę elegancko włączone do terenu, w otoczeniu pięknej przyrody. Pokonywanie Greenu mogą nie tylko doświadczeni gracze ale także całkiem początkujący. Pole ma twardą powierzchnię, które można znaleźć na otwartych polach golfowych w Brytanii i w Szkocji. To z pewnością gwarantuje grę do zapamiętania.

photo i opracowanie Bohdan zhukiewiczPreglej komentarje (0)
... photo...

w Tatry - photo Bohdan Zhukiewicz


Dunajec - na spływie - photo Zakapior

Warto zwiedzić...

wędrujemy razem...

... Zemplínska Šírava


>Veľká Domaša


>Park Narodowy Połoniny
Národný park Poloniny - Bukovské
vrchy


>Starina


>Národný park Slovenský raj


>Pieninský národný park


>Červený Kláštor


>
Tatranský národný park


>Štrbské Pleso


>Starý Smokovec


>Tatranská Lomnica...