Warto zwiedzić...

... wędruj z nami...

*Bratislava*Michalovce


*Sobrance


*Snina


*Humenné


*Medzilaborce


*Svidník


*Poprad


*Liptovský Mikuláš


*Ružomberok


*Dolný Kubín ...

TURYSTYKA - Žilinský, Banskobystrický, Prešovský, Košický kraj..


Vysoké Tatry - Veľká Studená dolina - photo Zakapior


Zamek Orawski - Oravský hrad - photo Daniel

News
... góry na weekend...
by Pogranicze SK
Published: June 15, 2010
Izpis    Email

   Przepiekną scenerię Małej Fatry można podziwiać z grani Sokolie
.
   Park Narodowy Mała Fatra przecina rozległa sieć oznakowanych szlaków turystycznych
ponad 400 km.
   Do najbardziej atrakcyjnych wędrówek należy niewątpliwie przejście granią główną pasma górskiego, podczas którego można przenocować w 3 górskich schroniskach (Chata na Grúni, Chata pod Chlebom, Chata pod Suchým).
   Ciekawym miejscem jest Vrátna
lub Štefanova
. Malownicza dolina jest punktem wypadowym na szlaki oraz centrum narciarskim regionu. Imponujący wstęp do Vrátnej tworzą wyjątkowe wąwozy z licznymi wodospadami, które tworzy rzeczka Varínk. Znajduje się tu kilka interesujących formacji skalnych, z których najbardziej znany jest Mnich. Oprócz niego możecie zobaczyć Wielbłąda czy Krokodyla. Część wąwozów Tiesňavy tworzy Dolina Obšívanka, przez którą prowadzi szlak zbójecki.
   Osobliwy szlak zwany Zbójnicki Chodnik, wiodący jedną z najpiękniejszych dolin Małej Fatry Kriwańskiej - dolina Obsziwanka (Obsivanka), skalnym grzbietem Sokolich Skał oraz terenem ścisłej ochrony należącym do rezerwatu Tieśniawy. Szlak stosunkowo krótki, mający tylko 4,5 km długości o przewyższeniu ponad 600 metrów, jednak samo pojęcie "lightowej wędrówki doliną" jest w przypadku tej trasy mylące... Jak się okaże w czasie wędrówki, nie będzie to zwykły spacerek dnem doliny. Trasa na pewnych odcinkach poprowadzi wapiennymi grzbietami Sokolia, wznoszącymi się ponad doliną Obsivanka. Na szlaku pojawią się atrakcje w postaci łańcuchów, poręczówek, ekspozycji oraz stromych wejść i zejść po skałach, a nawet przeszkoda w postaci niewielkiej drabinki...
   Bazą wypadową może być również Terchová, w której urodził się najsłynniejszy zbójnik Juraj Jánošík, a jego pomnik góruje nad wioską.
   W regionie Malá Fatra jest również ok. 160 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności.
photo Albin Marciniak


Kasia Nowak
   Samochód zaparkowaliśmy w Białym Potoku (Biely potok, niedaleko Terchovej), tuż obok Hotelu Diery i szlakiem niebieskim ruszyliśmy oglądać te cuda natury.
   Diery (w języku słowackim „dziury”) to przepiękne wąwozy skalne znajdujące się w Małej Fatrze Krywańskiej. Znajdują się w pobliżu miasteczka Terchova, a że to miasteczko jest związane legendą z postacią Janosika, więc Dolne i Nowe Diery nazwano jego imieniem.
   Cały system wąskich, krętych wąwozów głęboko wyciętych w wapiennym podłożu tworzą: Dolné diery, Horné diery, Nové diery i Tesná rizňa. Przepływa nimi Dierowy potok, który je uformował.


Tvorbastranky.sk
   Veľký
Rozsutec (1609) jest pięknym i dominujący dolomitem, który uważany jest za jeden z najpiękniejszych na Słowacji. Stał się symbolem gór Mała Fatra i po dotarciu na szczyt można zobaczyć malowniczy widok na okolicę. Przygotuj się na ruiny I nawet sieci.
   Malý Rozsutec (1343) to szczyt, który znajduje się tuż obok swojego starszego brata Velky Rozsutec i który nie jest gorszy pod względem widoków. Przygotuj się również na bardziej strome wzniesienia i pomoc łańcuchami.


Zbójnickimi ścieżkami w Janosikowej Krainie...
Andrzej Dadak
   Osobliwy szlak zwany Zbójnicki Chodnik, wiodący jedną z najpiękniejszych dolin Małej Fatry Krywańskiej - dolina Obsziwanka (Obšívanka), skalnym grzbietem Sokolich Skał oraz terenem ścisłej ochrony należącym do rezerwatu Tieśniavy. Szlak stosunkowo krótki, mający tylko 4,5 km długości o przewyższeniu ponad 600 metrów, jednak samo pojęcie "lightowej wędrówki doliną" jest w przypadku tej trasy mylące... Jak się okaże w czasie wędrówki, nie będzie to zwykły spacerek dnem doliny. Trasa na pewnych odcinkach poprowadzi wapiennymi grzbietami Sokolia, wznoszącymi się ponad doliną Obšívanka. Na szlaku pojawią się atrakcje w postaci łańcuchów, poręczówek, ekspozycji oraz stromych wejść i zejść po skałach, a nawet przeszkoda w postaci niewielkiej drabinki...Preglej komentarje (0)
... photo...

w Tatry - photo Bohdan Zhukiewicz


Dunajec - na spływie - photo Zakapior

Warto zwiedzić...

wędrujemy razem...

... Zemplínska Šírava


>Veľká Domaša


>Park Narodowy Połoniny
Národný park Poloniny - Bukovské
vrchy


>Starina


>Národný park Slovenský raj


>Pieninský národný park


>Červený Kláštor


>
Tatranský národný park


>Štrbské Pleso


>Starý Smokovec


>Tatranská Lomnica...