Warto zwiedzić...

... wędruj z nami...

*Bratislava*Michalovce


*Sobrance


*Snina


*Humenné


*Medzilaborce


*Svidník


*Poprad


*Liptovský Mikuláš


*Ružomberok


*Dolný Kubín ...

TURYSTYKA - Žilinský, Banskobystrický, Prešovský, Košický kraj..


Vysoké Tatry - Veľká Studená dolina - photo Zakapior


Zamek Orawski - Oravský hrad - photo Daniel

News
Orawa
by Pogranicze SK
Published: March 10, 2010
Izpis    Email

   Pierwsze pomysły budowy tamy i zbiornika na Orawie datuje się na XVIII wiek ale dopiero w drugiej połowie XX stulecia powstał największy powierzchniowo i drugi co do objętości sztuczny zbiornik wodny Słowacji. Mowa oczywiście o Jeziorze Orawskim.

   Jezioro Orawskie pełni głównie funkcję przeciwpowodziową. Jest także ważnym ośrodkiem ruchu turystycznego. W okresie letnim stanowi miejsce dogodne do uprawiania sportów wodnych, wędkarstwa i innej rekreacji.
   Na Zamku Orawskim przechowywany jest pierwszy model zapory na rzece Orawie z 1730 roku. Podobnie jak kilka  kolejnych nie został zrealizowany. Wszystkie tworzone były w potrzebie przeciwdziałania częstym wystąpieniom rzeki z koryta, czy wręcz powodziom. Wreszcie na przełomie lat 30. i 40. XX w. udało się wdrożyć odpowiednie kroki administracyjne i pierwsze prace ziemne. Kolejne powodzie i zmiany projektów wydłużyły termin napełnienia zbiornika do 1954.
   Skoro Jezioro bywa nazywane Orawskim Morzem, to trzeba i wspomnieć o swoistej orawskiej Atlantydzie, czyli o zalanej grupie miejscowości. Były to wioski Hamry, Ławków, Osada, Slanica, Ujście nad Orawą, część Bobrowa, a także znaczną część Namiestowa wraz z zabytkowym centrum miasta.
   Pomiędzy wybrzeżem a wyspą regularnie kursuje statek wycieczkowy - szczególna atrakcja turystyczna.
   Szczyty dawnych wzniesień zalanych wodą tworzą dziś wyspy na tafli jeziora. Pierwsza z nich to Slanicki Ostrów (Slanický ostrov), nazwany tak od miejsca położenia w dawnej wsi Slanica. Często spotykane, alternatywne określenie to Wyspa Sztuki (Ostrov umenia) - to z racji zaaranżowanej na wyspie ekspozycji dzieł sztuki. Jej centrum stanowi XVIII. wieczny kościół pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża. Świątynia wzniesiona została w latach 1766–1769, pierwotnie jako niewielka, barokowa kaplica. W 1843 rozbudowana na klasycystyczny kościół z dwiema wieżami od frontu i dobudowaną kaplicą. Barokowe wyposażenie kościoła pozostaje w depozycie Galerii Orawskiej, która urządziła w kościele stałą ekspozycję orawskiej sztuki ludowej. W położonej w sąsiedztwie kościoła,  kaplicy grobowej rodziny Klinowskich można obejrzeć niewielką wystawę przypominająca dzieje wsi zatopionych wodami jeziora. Na wyspie znajdziemy również ekspozycję ludowego kamieniarstwa z kamiennymi stacjami drogi krzyżowej. Brutalnym w formie wtrętem w atmosferę miejsca, było ustawienie wśród zabytkowych obiektów pomnika z brązową rzeźbą Antona Bernoláka - językoznawcy, pierwszego kodyfikatora języka słowackiego, pochodzącego ze Słanicy.
   Drugą mniej znaną wyspą jest Ptasi Ostrów. Niegdyś szczyt wzniesienia usytuowanego w widłach Białej Orawy i Półgórzanki. Obecnie jest to miejsce gniazdowania takich ptaków wodnych, jak mewa śmieszka, mewa białogłowa, rybitwa rzeczna i kilka gatunków kaczek. Wyspa leży na wschód od Namiestowa i północny zachód od Wyspy Słanickiej. Jej powierzchnia 1,56 ha jest obszarem chronionym.

Preglej komentarje (0)
... photo...

w Tatry - photo Bohdan Zhukiewicz


Dunajec - na spływie - photo Zakapior

Warto zwiedzić...

wędrujemy razem...

... Zemplínska Šírava


>Veľká Domaša


>Park Narodowy Połoniny
Národný park Poloniny - Bukovské
vrchy


>Starina


>Národný park Slovenský raj


>Pieninský národný park


>Červený Kláštor


>
Tatranský národný park


>Štrbské Pleso


>Starý Smokovec


>Tatranská Lomnica...