Warto zwiedzić...

... wędruj z nami...

*Bratislava*Michalovce


*Sobrance


*Snina


*Humenné


*Medzilaborce


*Svidník


*Poprad


*Liptovský Mikuláš


*Ružomberok


*Dolný Kubín ...

TURYSTYKA - Žilinský, Banskobystrický, Prešovský, Košický kraj..


Vysoké Tatry - Veľká Studená dolina - photo Zakapior


Zamek Orawski - Oravský hrad - photo Daniel

News
Stara Lubovna
by Pogranicze SK
Published: April 20, 2012
Izpis    EmailStara Lubowla (Stará Ľubovňa)
   - jest jednym z miast o interesującej historii i urzekającym pięknie przyrody. Osobliwy rejon przyrodniczy oferuje możliwości rekreacji, turystyki, pobytów leczniczych. Pobyt w tym mieście i jego okolicy umilą Dni Zamku, odbywające się na Zamku Lubowelskim, albo Święto św. Huberta w skansenie z bogatym programem, prezentacją i konkursami wabienia jeleni i saren, Jarmark Lubowelski oraz Ognie świętojańskie.

HISTORIA
   Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1292 roku, kiedy to wspomina się je jako Libenow. Król Ludwik I w 1364 roku podniósł rangę miasta Stara Lubowla przyznając mu tytuł wolnego miasta królewskiego. Rozwój miasta trwał nadal po 1412 roku, kiedy zostało ono włączone przez węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego do grupy 16 miast spiskich oddanych w zastaw koronie polskiej. W mieście co roku odbywało się siedem targów rocznicowych, co było dowodem jego dobrobytu i pozycji. Po zwróceniu miast spiskich Węgrom w 1772 roku, miasto traci swoją wyjątkową pozycję. Bogactwo zabytków historycznych i okolicznych osobliwości przyrodniczych wyznaczyła miastu kierunek jego dalszego rozwoju, skoncentrowanego w ruchu turystycznym.

ZABYTKI

   Historyczny rynek jest otoczony architektonicznie cennymi kamienicami mieszczańskimi. Renesansowy arkadowy Dom Prowincjalny, był w przeszłości siedzibą zarządcy oddanych w zastaw miast spiskich. Animowana ekspozycja w Domu mieszczanina lubowelskiego obrazuje życie średniej warstwy w XIX wieku. Z pewnością wzbudzą zainteresowanie stylowe wnętrza, warsztat papierniczy, warsztat produkcji modrodruku oraz mennica, w której zwiedzający może własnoręcznie wybić złotego lubowelskiego.
   Po środku rynku stoi rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Mikołaja pochodzący z roku 1280, z zachowanym barokowym wnętrzem. Barokowymi zabytkami w kościele są: ołtarz główny św. Mikołaja Biskupa, monstrancja, ołtarz Marii Panny Karmelickiej oraz ołtarz Marii Boskiej Boleściwej. Gotyckie zdobienia podkreślają Madonna z Lubowli, kamienna chrzcielnica i pastoforium.
   Nad dzielnicą miasta, zwaną Podsadek, na wapiennej skale na wysokości 711 m. n.p.m., wznosi się kamienny Zamek Lubowelski. Był częścią systemu umocnień broniących granicy królestwa węgierskiego. Prezentowane wewnątrz ekspozycje muzealne zostały poświęcone historii zamku, cechom, rzemiosłom i ostatnim prywatnym właścicielom zamku - rodowi Zamoyskich. Samodzielną ekspozycją, usytuowaną pod Zamkiem Lubowelskim, jest
Muzeum architektury ludowej – skansen. Udostępnia zabytki architektury ludowej i sposobu życia regionów Spiszu i Szarysza.
Ciekawostką miasta jest historyczny namiotowy obóz wojskowy w podzamczu, obrazujący życie wojskowe w XVI wieku, w którym w ciągu roku odbywa się wiele interesujących imprez kulturalnych. Godna uwagi miejscowością jest Uzdrowisko Lubowla, przez które prowadzi turystyczny szlak edukacyjny wzdłuż pięciu źródeł mineralnych, z pięknym widokiem na odległa panoramę Tatr Wysokich. Miejsce to jest także ośrodkiem tradycyjnych sportów zimowych
.

odwiedzaj
http://pl.pogranicze.eu/index.php?categoryid=48
http://pl.pogranicze.eu/index.php?categoryid=48&p2_articleid=668
http://www.mati.com.pl/pinkwart/slowacja/stlubowl.htm
widok z zamku

opracował Miro
foto VICO (miro, zakapior)


Preglej komentarje (0)
... photo...

w Tatry - photo Bohdan Zhukiewicz


Dunajec - na spływie - photo Zakapior

Warto zwiedzić...

wędrujemy razem...

... Zemplínska Šírava


>Veľká Domaša


>Park Narodowy Połoniny
Národný park Poloniny - Bukovské
vrchy


>Starina


>Národný park Slovenský raj


>Pieninský národný park


>Červený Kláštor


>
Tatranský národný park


>Štrbské Pleso


>Starý Smokovec


>Tatranská Lomnica...