Warto zwiedzić...

... wędruj z nami...

*Bratislava*Michalovce


*Sobrance


*Snina


*Humenné


*Medzilaborce


*Svidník


*Poprad


*Liptovský Mikuláš


*Ružomberok


*Dolný Kubín ...

TURYSTYKA - Žilinský, Banskobystrický, Prešovský, Košický kraj..


Vysoké Tatry - Veľká Studená dolina - photo Zakapior


Zamek Orawski - Oravský hrad - photo Daniel

News
Tatry Wysokie...
by Pogranicze SK
Published: October 20, 2011
Izpis    EmailTatrzański Park Narodowy (Tatransky narodny park),
- obejmuje Tatry Bielskie, Wysokie oraz fragment Zachodnich. Powierzchnia Tatrzańskiego Parku Narodowego wynosi 769 km2.
   Doskonała infrastruktura przyciąga wielu turystów, choć wędrówki bywają niebezpieczne: obok świetnych dróg, wyciągów i szlaków, są również symboliczne cmentarze tych, których zabrały góry.

Tatry Zachodnie (Západné Tatry, dawniej Liptovské hole, Liptovské Tatry),
- idealne do uprawiania turystyki pieszej, długich wędrówek  górskich oraz turystyki narciarskiej są Tatry Zachodnie, które biegną od Siwego Wierchu do przełęczy Liliowe. Sprzyjają temu nieduże różnice wysokości jakie napotkamy na prowadzących głównym grzbietem szlakach.
Dolina Rohacka a także turystyczny ośrodek Zawierówka (Zverowka) przyciągają największą ilość turystów. W dolinach Ziarska, Jamnicka czy Rackowa znajdują się ośrodki narciarskie z bardzo atrakcyjnymi stokami i trasami zjazdowymi.

Tatry Wysokie - (Vysoké Tatry),
- typowo monumentalny granitowy masyw piętrzący się nad  Kotliną Popradzką - alpejski krajobraz w Karpatach, ciągnących się od przełęczy Liliowe do przełęczy Pod Kopą jest najmniejszym pasmem w Europie o powierzchni 341 km2 (na terytorium Słowacji 260 km2) stanowi prawdziwą esencję pejzaży i przyrody, który nie został zlodowacony współcześnie. Płaty firnu zalegają tylko w głębokich żlebach.
   Dramatyzm tatrzańskich krajobrazów potęguje różnica wysokości między szczytami a południowymi kotlinami, wynosząca nawet 2 tys. metrów. Aż 25 tatrzańskich wierchów przekracza 2500 m.
   Całe pasmo tworzy mniej więcej tysiąc rozmaitych szczytów, turni, baszt i kop. Wśród piątki najwyższych: Gerlach, Pośredni Gerlach (Gerlachovska veža, 2642 m), Łomnica (2632 m), Lodowy Szczyt (2611 m), Durny Szczyt (2623 m) nie ma naszych Rysów (2499 m), które nie mieszczą się nawet w pierwszej dziesiątce.
   Istotnym elementem tatrzańskiego pejzażu są jeziora polodowcowe, z których największe to Wielki Staw Hińczowy (20,08 ha) a najbardziej znane Jezioro Szczyrbskie (Štrbské pleso, 19,76 ha).
   Tatry przez wieki były ziemią niczyją, krainą, gdzie nie docierali poborcy podatkowi, a ludzie żyli w symbiozie z naturą i być może dlatego przetrwały w słowackiej świadomości narodowej jako symbol wolności.
   Na terytorium słowackiej części Wysokich Tatr utworzono nietypowe miasto, obejmujące 15 podtatrzańskich miejscowości. Wszystkie są ośrodkami turystyki i rekreacji (niektóre również kurortami), wszystkie też muszą umiejętnie łączyć sprzeczne interesy człowieka i natury.

Tatry Bielskie (Belianske Tatry, Belanské Tatry, Bielské Tatry),
- przełęcz Pod Kopą oddziela Tatry Bielskie od Tatr Wysokich.  Najwyższymi szczytami Tatr Bielskich są: Hawrań 2154 m, Płaczliwa Skała - Źdiarska vidla 2142 m. W Tatrach Bielskich rozwinęły się mocno zjawiska krasowe, których przykładem może być np. Jaskinia Bielska (Belianska jaskyńa). Najważniejsze środki turystyki w Tatrach Bielskich to przede wszystkim: Tatrzańska Kotlina 760 m i Żdiar na wysokości 895 m.

Jaskinia Beliańska (Belianska jaskyňa),
Lokalizacja: Prešovský kraj, okres Poprad, Vysoké Tatry.
- jest jedyną dostępną dla zwiedzających jaskinią w Tatrach. Znajduje się na zboczach Tatr Beliańskich nad Kotliną Tatrzańską i należy do pierwszych jaskiń w Europie, oświetlanych światłem elektrycznym.
   Jaskinia, którą odkryli poszukiwacze złota już w pierwszej  połowie XVIII wieku, znajduje się w atrakcyjnym otoczeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego, we wschodniej części Narodowego Rezerwatu Przyrody Tatry Bielskie. Na trasie zwiedzania dominują stalagmity o kształtach pagód i sintrowe wodospady o długości powyżej 50 m.
   Znajduje się na północnym stoku Kobylego Wierchu (Kobylí vrch).
   Leśna droga do Jaskini Bielańskiej prowadzi z gminy Kotlina Tatrzańska, kilka kilometrów na północny-wschód od Tatrzańskiej Łomnicy.
   Otwór wejściowy do jaskini położony jest na wysokości 890 m, a dochodzi się do niego po serpentynowej ścieżce z Kotliny Tatrzańskiej, pokonując różnicę poziomów równą 122 m. Długość obecnej trasy zwiedzania wynosi 1 370 m, jest 860 schodów, (zwiedzanie trwa 70 minut). Na trasie, są tablice edukacyjne. Dojście do jaskini zajmuje około 25 min. Temperatura powietrza waha się od 5 do 6,3°C.
   Wejścia prowadzące do jaskini, przez długi okres czasu pozostały w utajnieniu. Otwór wstępny do jaskini został ponownie odnaleziony przez L. Guldena i poszukiwacza złota Fabry'ego w 1826 roku.
   Już w 1896 roku w jaskini świeciło światło. Prąd elektryczny dostarczała tutaj elektrownia postawiona na rzece Biała. Jaskinię można było zwiedzać tylko trzy razy w ciągu dnia, przewodnik otwierał ją jednak nawet wtedy, gdy miał jednego klienta. Dzisiejszych zwiedzających oczarowują tu zwłaszcza naciekowe wodospady, stalagmity przypominające pagody i liczne jeziorka.

   Jaskinia wykorzystywana jest do także do klimatoterapii. W jednej z komór o doskonałe akustyce, nazywanej "Salą Koncertową" każdego roku, w sierpniu odbywają się koncerty muzyki odtwarzanej.
   Jednym z przystanków podczas trasy zwiedzania jest Śpiewalnia - Hudobná sieň, którą tak nazwano dzięki dźwiękom, jakie wydają kropelki spadającej wody na powierzchnię jeziorka.

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso)
- najwyżej położona osada tatrzańska (1335 m) - zajmuje morenę wokół jeziora o tej samej nazwie (ortografia słowacka  rozróżnia w pisowni nazwę miejscowości od nazwy jeziora: miasto i jezioro nazywa się Štrbské pleso). W 1872 ówczesny właściciel jeziora József Szentiványi wzniósł na południowo-zachodnim brzegu pierwsze schronisko dla turystów, a do końca XIX dalszych 15 obiektów sanatoryjnych. W 1896 zbudowano kolejkę zębatą ze Szczyrby do Szczyrbskiego (4740 m, różnica wzniesień 421 m), która działa do dziś. W 1900 staraniem Karola Móryego utworzone zostało niewielkie sztuczne Nové Štrbské pleso (nowe jezioro; ponad 2 ha powierzchni i 9 m głębokości), przy którym powstała osada. Znajdują się tam m.in. dobre hotele Banik i Litwor. W 1906 spółka Wagon Lits z Brukseli wybudowała dalszy zespół sanatoriów (leczono w nich gruźlicę i astmę) - stoją nad jeziorem jako domy zdrojowe Hviezdoslav i Kriváo. Dzisiejszy wizerunek z wielkimi kanciastymi hotelami i skocznią narciarską miejscowość zawdzięcza narciarskim Mistrzostwom Świata z 1970.
   Szczyrbskie Jezioro to leżący na wysokości 1355 m centrum sportowo-turystyczne z nowoczesną infrastrukturą turystyczną, gdzie odbywają się zawody narciarskie, m.in. w Doline Młynickiej.
Wycieczki ze Szczyrbskiego Jeziora
   Przez osadę przebiega Magistrala Tatrzańska - na zachód w kierunku Doliny Ważeckiej (1 godz. 15 min), gdzie łączy się z niebieskim szlakiem na Krywań, a na wschód w kierunku Siodełka i Starego Smokowca (7 godz.). Najmniej forsowną wycieczką jest spacer wokół jeziora (45 min). Do niezbyt trudnych (a bardzo atrakcyjnych) należą również wyprawy do miejsc, takich jak: malowniczy Popradzki Staw (szlak czerwony; 1 godz. 10 min), przy którym stoi schronisko (ok. 500 m od niego widać kapliczkę otoczoną malowanymi krzyżami - symboliczny cmentarz ofiar gór), wodospad Skok (Vodopád Skok; szlak żółty; 1,5 godz.) i Trzy źródła (Tri Studnieky; szlaki czerwony i zielony; 2,5 godz.) pod Krywaniem.
   Nieco trudniejsze są wycieczki Doliną Mięguszowiecką nad Wielki Hińczowy Staw (Velké Hincovo pleso; szlaki czerwony i niebieski; 2,5 godz.) lub jeszcze dalej, na Wyżnią Koprową Przełęcz (1,5 godz.).
   Bardziej zaawansowani turyści mogą pokusić się o zdobycie szczytów: Krywań (szlaki czerwony i niebieski; 3 godz. 20 min), Rysy (szlaki czerwony, niebieski i czerwony; 4 godz. 20 min, miejscami łańcuchy i ekspozycja; pod szczytem schronisko z atmosferą), Koprowy Wierch (Koprovský štit; szlaki czerwony, niebieski i czerwony; 4 godz. 15 min; wspaniałe widoki na doliny i jeziora górskie) lub Bystry Przechód (Bystré sedlo; szlak żółty; 3 godz. 20 min). Zimą, która trwa tu dość długo (Szczyrbskie Jezioro zamarza na 155 dni) osada staje się ruchliwym atrakcyjnym ośrodkiem narciarskim.

Stary Smokowiec (Starý Smokovec),
- jest stolicą zimowego wypoczynku po słowackiej stronie Tatr. Miasto leży w samym sercu regionu, dlatego jest dobrą bazą wypadową zarówno  na szlaki, jak i stoki narciarskie.
- miejscowość o najbogatszych w Tatrach Wysokich tradycjach turystycznych i uzdrowiskowych (od XVIII wieku) leży na wysokości 1010 m Stary Smokowiec to zespół dzielnic: Stary-, Nowy-, Górny-, Dolny Smokowiec a także osiedle pod Lesom.
Pierwsze uzdrowisko w Tatrach
   Stary Smokowiec - dawny Szmeks - jest centrum administracyjnym Tatr
Wysokich. Tutaj mieszczą się siedziby Urzędu Miasta i Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego, hotele, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i biura podróży. Jego początki sięgają 1793, gdy wokół źródeł słynnej dziś smokowieckiej wody wybudowano leśniczówkę i domek myśliwski właściciela okolicznych lasów, hrabiego Štefana Csákiego. Tak rozpoczęła się historia najstarszej tatrzańskiej osady.
   Do końca XVIII staraniem tej rodziny w Starym Smokowcu stanęło jeszcze kilka innych zabudowań i drewniana kaplica. Już wtedy tutejsze wody mineralne (dwa źródła nazywane Kastor i Polluks) słynęły w całej okolicy. W 1797 Stary Smokowiec odgrywał już rolę letniska - był pierwszą tego rodzaju osadą w Tatrach Wysokich. W tym czasie głównym zadaniem uzdrowiska było wodolecznictwo na bazie kwaśnej wody mineralnej.

Narty
   Podstawą infrastruktury narciarskiej w Starym Smokowcu jest kolejka na Hrebienok, która dociera na wysokość 1285 m. (przewozi 1600 osób/godz.).  Ze szczytu możemy zjechać prosto do Starego Smokowca (2350 m), podziwiając m.in. oddalony o 15 kilometrów Poprad. Na terenie ośrodka znajdują się łatwe trasy
o długości od 95 m (Jakubkova luka) do ponad 2 tys. m (Hrebienok). Dzięki sztucznemu zaśnieżaniu można po nich jeździć od listopada do marca, a gdy warunki są sprzyjające, nawet do połowy kwietnia.
   Popularnym miejscem wśród początkujących narciarzy jest wspomniana Jakubkowa luka, na którą dostaniemy się bezpośrednio ze Starego Smokowca jednym z 2 wyciągów orczykowych. Dla zaawansowanych jest też trudniejsza trasa o długości 950 m długości.
Tor saneczkowy
   Hrebienok i Stary Smokowiec łączy nie tylko nartostrada, ale i poprowadzony łagodnymi łukami tor dla saneczkarzy. Na szczyt wjedziemy kolejką do złudzenia przypominającą tę na Gubałówce. Trasa liczy 2,5 km co pozwala naprawdę się rozpędzić

Tatranská Lomnica
Serce narciarzy – Łomnicka Przełęcz (Lomnické sedlo)
   Tatrzańska Łomnica to miejscowość leżąca na wysokości 850 m, która stanowi zarówno ośrodek turystyki i sportu oraz uzdrowisko klimatyczne. Z Tatrzańskiej Łomnicy do Skalnego Jeziora a także na szczyt Łomnicy dostaniemy się kolejką linową.
   Oprócz samych gór będących tutaj atrakcją turystyczną można odwiedzić Muzeum Parku Tatrzańskiego. Tutaj również organizowany jest Festiwal Kultury Tatrzańskiej. 

   Poszusuj w słońcu na Łomnickiej Przełęczy, na którą dostaniesz się z Tatrzańskiej Łomnicy. Najwyżej położona i najbardziej stroma trasa  zjazdowa z Łomnickiej Przełęczy 2 190 m, zadowoli nawet najbardziej wymagających narciarzy. 1 300-metrowe przewyższenie, gwarancja śniegu przez 5 miesięcy, najnowocześniejsze kolejki krzesełkowe i kabinowe oraz poszerzone trasy zjazdowe gwarantują wspaniałą jazdę na najwyższej jakości 6,5-kilometrowej trasie karvingowej z szerokością do 60 m.
   Wieża widokowa na Łomnickim Stawie (Skalnaté Pleso) oczaruje Cię zapierającym dech w piersiach widokiem na drugi najwyższy szczyt Słowacji (Łomnicę dostępną dzięki kolei linowej). Ośrodek oferuje jednocześnie ponad 6 km tras zjazdowych dla mniej doświadczonych, co docenią przede wszystkim rodziny z dziećmi.
   Łomnicka Przełęcz swoją atrakcyjnością przyciąga poza narciarzami biegowymi i freeriderami, miłośników adrenaliny i indywidualistów. Z nowoczesnym systemem zaśnieżania, śniegu w tym ośrodku z pewnością Ci nie zabraknie.

Tatry - komunikacja
   Środkiem kotliny u podnóża Tatr biegnie trasa E50 łącząca Poprad z Liptowskim Mikulaszem (40 km). Na sporym odcinku wybudowano już autostradę, wzdłuż której biegnie droga nr 18. Równolegle do nich, pod samymi Tatrami wiedzie dodatkowo lokalna szosa nr 537.
   Wzdłuż niej zbudowano tory tatrzańskiej kolejki elektrycznej. Rolę centrum komunikacyjnego Tatr pełni  Poprad, przez który przebiega główna magistrala kolejowa Słowacji (z Bratysławy przez Żylinę do Koszyc). Z Popradu wyrusza tatrzański tramwaj TEŽ (tatranská elektrická železnica), jeżdżący regularnie i często między Popradem, Starym Smokowcem i Szczyrbskim Jeziorem oraz Tatrzańską Łomnicą. Ze Štrby do Szczyrbskiego Jeziora kursuje oryginalna kolejka zębata (ozubnicová železnica).
   Kolejka Szczyrbskie Jezioro (Strbske Pleso) do Tatrzańskiej Łomnicy biegnie u podnóża Tatr Wysokich. W miejscowości Poprad łączy się z główną siecią komunikacyjną.
ZakapiorPreglej komentarje (0)
... photo...

w Tatry - photo Bohdan Zhukiewicz


Dunajec - na spływie - photo Zakapior

Warto zwiedzić...

wędrujemy razem...

... Zemplínska Šírava


>Veľká Domaša


>Park Narodowy Połoniny
Národný park Poloniny - Bukovské
vrchy


>Starina


>Národný park Slovenský raj


>Pieninský národný park


>Červený Kláštor


>
Tatranský národný park


>Štrbské Pleso


>Starý Smokovec


>Tatranská Lomnica...