Warto zwiedzić...

... wędruj z nami...

*Bratislava*Michalovce


*Sobrance


*Snina


*Humenné


*Medzilaborce


*Svidník


*Poprad


*Liptovský Mikuláš


*Ružomberok


*Dolný Kubín ...

TURYSTYKA - Žilinský, Banskobystrický, Prešovský, Košický kraj..


Vysoké Tatry - Veľká Studená dolina - photo Zakapior


Zamek Orawski - Oravský hrad - photo Daniel

News
... jeden z najpiękniejszych parków narodowych Europy...
by Pogranicze SK
Published: June 10, 2012
Izpis    Email

Słowacki Raj to 20 kilometrów kwadratowych gęstych, sosnowych lasów.

   Tereny Słowackiego Raju objęto ochroną jako Obszar Chronionego Krajobrazu (słowackiego Chránená krajinná oblasť) decyzją Komisji Słowackiej Rady Narodowej do spraw Szkolnictwa i Kultury (Komisja Slovenskej národnej rady pre školstvo a kultúru) nr 30 z dnia 21 sierpnia 1964 roku. Był to pierwszy obiekt objęty tą formą ochrony, powołany w ówczesnej Czechosłowacji. W 1988 roku zmieniono status ochrony, powołując Park Narodowy Słowacki Raj (Národný park Slovenský raj). Powierzchnia Parku wynosi 197,63 km2, a powierzchnia jego pasma ochronnego 130,11 km2.
Na obszarze Parku wytyczono 18 rezerwatów przyrody.
    Na terenie Parku liczne znakowane szlaki turystyczne, piesze i rowerowe. Najbardziej atrakcyjne trasy piesze biegną dnem wspomnianych dolin, w których najtrudniejsze odcinki pokonuje się za pomocą sztucznych ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych kładek, mostków i drabin (o wysokości do kilkunastu metrów). Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi trasa biegnąca przełomem Hornadu, w którym najwęższe odcinki pokonuje się ciągiem metalowych półeczek, umocowanych w litej, pionowej skale kilka metrów ponad nurtem rzeki.
    W centrum Parku polana Kláštorisko (790 m n.p.m.) z ruinami klasztoru kamedułów z końca XIII wieku oraz schroniskiem turystycznym. Przy schronisku węzeł szlaków turystycznych. Przed wiekami polana stanowiła schronienie dla okolicznej ludności uciekającej przed tatarskimi ordami. Z miejscowości Dedinky (795) na płaskowyż Geravy (1020) krzesełkowa kolej linowa.
   W południowej części Słowackiego Raju otwiera się niezwykła Dobszyńska Jaskinia Lodowa z przepiękną dekoracją lodową; dalej rozlewa się sztuczny zalew Palcmanská maša, którego chłodne, krystaliczne wody błyskające pośród zielonych grzbietów gór i białych skał, są rajem dla wodniaków. Nad zalewem leży wioska Dedinky - ośrodek sportów wodnych i zimowych.
    Na terenie Słowackiego Raju jest kilka ośrodków narciarskich: Mlynky, Dedinky, Biele Vody, Stratená - Dobšinská Ľadová jaskyňa, Vernár i Čingov - Ďurkovec. Największy z nich, w Mlynkach, oferuje sześć wyścigów (w tym dwa dla dzieci), stoki o różnych stopniach trudności i sporą bazę noclegową.
   Do północnych miejscowości na skraju rezerwatu kursują regularnie autobusy ze Spiskiej Nowej Wsi. W Vydrníku jest stacja kolejowa pociągów jeżdżących na linii Poprad - Koszyce. Południowe rejony Słowackiego Raju łączy ze światem malownicza linia kolejowa poprowadzona z Morgecan do Červenej Skaly, a stamtąd do Bańskiej Bystrzycy. Niezbyt liczne pociągi zatrzymują się w Vernárze, niedaleko Jaskini Dobszyńskiej, Stratenej, Dedinkach i Mlynkach. Autobusy dojeżdżają tu między innymi z Rożniawy.
   W sąsiedztwie parku narodowego położonych jest kilka miejscowości z licznymi zabytkami oraz centra turystyczne (między innymi Spiska Nowa Wieś), z których można organizować całodzienne wyprawy do dalszych okolic z możliwością noclegu.
ZakapiorPreglej komentarje (0)
... photo...

w Tatry - photo Bohdan Zhukiewicz


Dunajec - na spływie - photo Zakapior

Warto zwiedzić...

wędrujemy razem...

... Zemplínska Šírava


>Veľká Domaša


>Park Narodowy Połoniny
Národný park Poloniny - Bukovské
vrchy


>Starina


>Národný park Slovenský raj


>Pieninský národný park


>Červený Kláštor


>
Tatranský národný park


>Štrbské Pleso


>Starý Smokovec


>Tatranská Lomnica...