Warto zwiedzić...

... wędruj z nami...

*Bratislava*Michalovce


*Sobrance


*Snina


*Humenné


*Medzilaborce


*Svidník


*Poprad


*Liptovský Mikuláš


*Ružomberok


*Dolný Kubín ...

TURYSTYKA - Žilinský, Banskobystrický, Prešovský, Košický kraj..


Vysoké Tatry - Veľká Studená dolina - photo Zakapior


Zamek Orawski - Oravský hrad - photo Daniel

News
Urocze miejscem do pływania, żeglowania oraz dla wędkarzy...
by Pogranicze SK
Published: September 10, 2012
Izpis    Email   Domasa-Krym (tak nazywa się to miejsce) na
Słowackiej stronie o windsurfing. Spot stanowi kamping, który jest po prostu wielką łąką. Wjazd na  kamping kosztuje dosłownie parę złotych. Na kampingu znajduje się mały sklepik z wyszynkiem oraz kibielki (których standard jest dość słaby - ale do wytrzymania). Słabe jest natomiast zejście do wody. Brzegi strome  zostały zabezpieczone narzutem kamiennym. Co jakieś 30 m są wybetonowane schody, ale dosyć wąskie i przy wyższym stanie wody śliskie. Dlatego trzeba ostrożnie znosić (a zwłaszcza wynosić) sprzęt. Za to można pływać przy samym brzegu. Alternatywą do biegania ze sprzętem po stromych schodach jest  'parkowanie' deski na bojce, tylko wówczas do brzegu trzeba dopłynąć wpław.
   Sklepik dość dobrze zaopatrzony można wypić kawę lub piwo są też tanie wina. Z noclegiem też nie ma problemu można rozbić namiot lub przywieźć przyczepę.

    Alternatywnym miejscem do pływania są okolice ośrodek rekreacyjnego Eva (przy drodze są odpowiednie drogowskazy). Spot jest położony w okolicach zapory. Zejście do wody po stromym, gliniastym brzegu, plaża kamienista). Pływa się praktycznie na środku jeziora, czyli w znacznej odległości od brzegu, za to przy silnych wiatrach, można się spodziewać podbicia siły wiatru i niezłej fali.
   W ośrodku można wynająć domek (nie zawsze jednak są dostępne miejsca - zwłaszcza
w sezonie letnim). Znajdują się tam również restauracje, korty tenisowe czy boiska oraz piaszczysta plaża.
    Wiatr z reguły jest większy niż pokazują prognozy - jest to wywołane przez dyszę utworzoną ze szczytów gór leżących po lewej i prawej stronie jeziora. Siła wiatru może zaskoczyć, a rozbujane wody jeziora tworzą bardzo przyjemne fale (!). Najlepszym kierunkiem do pływania na tym akwenie jest wiatr z północy lub południa, przy czym na południowy wiatr.   Swoje chwalicie, cudzego nie znacie, tak nieco przekornie można by powiedzieć o akwenie zwanym Domasa. Ten położony około zbiornik wodny znajduje się na terenie wschodniej Słowacji, zaledwie 19 km na południe od miasta Stropkov. W pobliżu znajduje się również jedna z najczystszych i największych miejscowości w okolicy, Valkov.
   Wygodny dojazd, wspaniałe widoki, cisza i spokój, to największe atuty tego akwenu. O atrakcyjności tego obszaru decyduje również naturalne środowisko, wiele zatoczek, z czystymi, niebiesko-zielonymi wodami. Zbiornik wodny Domasa posiada dużą zdolność samooczyszczania się. Położony jest na obszarze pozbawionym zanieczyszczającego przemysłu, dzięki czemu jest znany z czystej wody z ogromem ryb (pstrągów, karpi, boleni, sumów, szczupaków i węgorzy). Okoliczne lasy liściaste i mieszane otaczające zbiornik oferują piękne trasy wycieczkowe, z których wraca się z koszykiem pełnym grzybów. Domasa oferuje także wiele atrakcji rekreacyjnych: kąpieliska, kajaki, windsurfing oraz inne sporty wodne. Otoczenie jeziora stanowią pełne zieleni wzgórza z piękną architekturą, przez co region ten jest zwany przez Słowaków (i nie tylko) zieloną perłą wschodniej Słowacji.

Rys historyczny:
- zapora powstawała w latach 1962-1967 jako część systemu zarządzania zasobami wodnymi na nizinach Wschodniej Słowacji. Budowa zapory Velka Domasa trwała sześć lat. Rozpoczęto w lutym 1962 r. i została zakończona w grudniu 1967 roku.
Zadania zbiornika to:
- ochrona przeciwpowodziowa, rozcieńczania ścieków BUKÓZA Vranov, produkcja energi elektrycznej oraz nawadnianie 17000 hektarów pól uprawnych, dodatkowo hodowla ryb oraz sport i rekreacja.
Parametry zbiornika:
Powierzchnia zbiornika: 1422 ha,
Długość: 14 km,
Maksymalna głębokość: 25 m,
Głębokości nawigacyjne: 8-15 m,
Maksymalna szerokość: 4 km,
Objętość: 187500000 m3,
Położenie: 162,4 m n.p.m.,
Średnia temperatura wody: 23oC (najcieplejszy akwen na Słowacji).
ZakapiorPreglej komentarje (0)
... photo...

w Tatry - photo Bohdan Zhukiewicz


Dunajec - na spływie - photo Zakapior

Warto zwiedzić...

wędrujemy razem...

... Zemplínska Šírava


>Veľká Domaša


>Park Narodowy Połoniny
Národný park Poloniny - Bukovské
vrchy


>Starina


>Národný park Slovenský raj


>Pieninský národný park


>Červený Kláštor


>
Tatranský národný park


>Štrbské Pleso


>Starý Smokovec


>Tatranská Lomnica...