Warto zwiedzić...

... wędruj z nami...

*Bratislava*Michalovce


*Sobrance


*Snina


*Humenné


*Medzilaborce


*Svidník


*Poprad


*Liptovský Mikuláš


*Ružomberok


*Dolný Kubín ...

TURYSTYKA - Žilinský, Banskobystrický, Prešovský, Košický kraj..


Vysoké Tatry - Veľká Studená dolina - photo Zakapior


Zamek Orawski - Oravský hrad - photo Daniel

News
... znana jest dzięki swemu wrzecionowatemu rynkowi...
by Pogranicze SK
Published: May 20, 2012
Izpis    Email   Spiska Nowa Wieś jest znana dzięki swemu wrzecionowatemu rynkowi. Dominuje nad nim neogotycka wieża, która jest najwyższa na Słowacji. Oprócz kościoła katolickiego, w którym zachowała się nadzwyczaj wysoka gotycka monstrancja, znajdują się w niej inne interesujące zabytki. Należy do nich między innymi klasycystyczny kościół ewangelicki, budynek barokowy, w którym mieści się dziś Galeria Spiska, dawna siedziba zarządu Prowincji XVI miast spiskich, tzw. prowincjonalny dom z pięknymi stiukowymi reliefami, a także ciekawy budynek Reduty z teatrem z początku naszego wieku. 
   Do okolic Spiskiej Nowej wsi można zaliczyć także miasteczko Spiskie Wlachy z interesującą kombinacją średniowiecznego ratusza i kościoła, miasto przemysłowe Krompachy, które rozwinęło się szczególnie pod koniec ubiegłego wieku, a także dawne miasteczka Spiski Czwartek i Hrabuszice. Mało kto uświadamia sobie, że tzw. kaplica Zapolskiego w Spiskim Czwartku jest najpiękniejszym przykładem architektury gotyckiej na Słowacji. Starożytność można zauważyć w zakrystii kościoła w Hrabuszicach, gdzie zachowały się elementy romańskie. Jednym z siedzib znanego rodu Máriášsych były Markuszowce, gdzie znajdują się ruiny zamku, renesansowy pałac, w którym mieści się ekspozycja historycznych mebli, ale też barokowa letnia rezydencja Dardanele z ekspozycją instrumentów muzycznych. 
   Miejscowości Hnilec, Hnilczyk i Młynki leżą głęboko w górach, bogatych w rudę. Smiżany są największą miejscowością na Słowacji. Letanowce, Spiskie Tomaszowce i Betlanowce leżą na skraju Słowackiego Raju. W Spiskim Szczawniku znajdowała się od XIII wieku siedziba opactwa cystersów, kościółek w Chrasti nad Hornadem uważa się za jeden z najstarszych na Słowacji a wymarłą miejscowość Miloj przypomina jedynie wieża kościoła. Słowacki Raj - park narodowy - jest unikalny ze względu na rozpadliny, wodospady, swoją faunę i florę.
Opracowała i fotografowała Weronika
Preglej komentarje (0)
... photo...

w Tatry - photo Bohdan Zhukiewicz


Dunajec - na spływie - photo Zakapior

Warto zwiedzić...

wędrujemy razem...

... Zemplínska Šírava


>Veľká Domaša


>Park Narodowy Połoniny
Národný park Poloniny - Bukovské
vrchy


>Starina


>Národný park Slovenský raj


>Pieninský národný park


>Červený Kláštor


>
Tatranský národný park


>Štrbské Pleso


>Starý Smokovec


>Tatranská Lomnica...