Warto zwiedzić...

... wędruj z nami...

*Bratislava*Michalovce


*Sobrance


*Snina


*Humenné


*Medzilaborce


*Svidník


*Poprad


*Liptovský Mikuláš


*Ružomberok


*Dolný Kubín ...

TURYSTYKA - Žilinský, Banskobystrický, Prešovský, Košický kraj..


Vysoké Tatry - Veľká Studená dolina - photo Zakapior


Zamek Orawski - Oravský hrad - photo Daniel

News
... pomiędzy Wysokimi a Niskimi Tatrami...
by Pogranicze SK
Published: October 10, 2011
Izpis    Email   Liptovská Mara to zbiornik wodny w środkowym Liptowie. W roku 1975 całą miejscowość zalały wody zbiornika wodnego.

    Jedyną zachowaną pozostałością po miejscowości jest gotycki kościółek, który został poddany gruntownym badaniom. Zbudowany na starszych fundamentach w II połowie XIII wieku i przebudowywany w XV-XVII wieku położony w okolicy Havránok. Najcenniejsze detale architektoniczne, elementy i dzieła sztuki z kościółka zostały przeniesione na teren powstającego skansenu liptowskiego, muzeum wsi liptowskiej w Pribyline do zbudowanej kopii dawnego kościoła.
   Liptowska Mara była miejscem znanym już w czasach prehistorycznych. Badania archeologiczne prowadzone w związku z budową zbiornika wodnego wskazały jej rolę czasach prehistorycznych i w okresie wczesnego średniowiecza. Wystąpiły tu znaleziska z młodszej epoki brązu, znajdowały się siedliska z okresu kultury puchowskiej, ufortyfikowane síedlisko z młodszej ery rzymskiej oraz síedlisko z doby wielkomorawskiej.
   Miejscowość nawiązała do historii dawnego zasiedlenia i już w XII wieku była najbardziej znanym miejscem targowym na terenie Liptowa.
    W XIII wieku został wzniesiony gotycki kościół z farą i kapitułą, który funkcjonował do XVIII wieku. Obok Partyzanckiej Lupczy odbywały się tu często stołeczne zgromadzenia a do czasu utworzenia stałej siedziby stolicy Liptowa w XVII wieku znajdowało się tu stołeczne archiwum. W roku 1390 został tu osądzony i stracony fałszerz królewskich dokumentów Ján Literát z Madočian.

   Przy Liptowskiej Marze istnieją duże możliwości łowienia ryb, można tu również absolwować krajoznawczy rejs statkiem, który ma do dyspozycji 50 miejsc. Latem zapora oferuje wiele możliwości uprawiania sportów wodnych, jak np. surfowanie, wiosłowanie, jazdę na skuterach wodnych itp.
Zakapior
Preglej komentarje (0)
... photo...

w Tatry - photo Bohdan Zhukiewicz


Dunajec - na spływie - photo Zakapior

Warto zwiedzić...

wędrujemy razem...

... Zemplínska Šírava


>Veľká Domaša


>Park Narodowy Połoniny
Národný park Poloniny - Bukovské
vrchy


>Starina


>Národný park Slovenský raj


>Pieninský národný park


>Červený Kláštor


>
Tatranský národný park


>Štrbské Pleso


>Starý Smokovec


>Tatranská Lomnica...