Warto zwiedzić...

... wędruj z nami...

*Bratislava*Michalovce


*Sobrance


*Snina


*Humenné


*Medzilaborce


*Svidník


*Poprad


*Liptovský Mikuláš


*Ružomberok


*Dolný Kubín ...

TURYSTYKA - Žilinský, Banskobystrický, Prešovský, Košický kraj..


Vysoké Tatry - Veľká Studená dolina - photo Zakapior


Zamek Orawski - Oravský hrad - photo Daniel

News
Stara Lubovna
by Pogranicze SK
Published: April 20, 2012
Izpis    EmailStara Lubowla (Stará Ľubovňa)

-  miasto powiatowe nad Popradem, jedno z najstarszych na Spiszu, obecnie duże centrum przemysłowe i turystyczne, 15,5 tysiąca mieszkańców.
- osada na skrzyżowaniu bursztynowego szlaku północ - południe i wschód - zachód, wzdłuż doliny rzeki Poprad.
- najstarsze wzmianki o mieście pochodzą z 1292 roku, kiedy to nazywano je Libenow…

   Miasto STARÁ ĽUBOVŇA, centrum północnego Spiszu, leży w północnej Słowacji w dolinie rzeki Poprad.
   Nad miastom góruje starodawna twierdza Zamku Lubowelskiego (Hrad Ľubovňa).
   Pod zamkiem skansen - Prehliadku expozícií skanzenu pod hradom Ľubovňa.

opracował Miro

photo VICO, Slovakiaq travel, (miro, zakapior)
http://pogranicze.eu/pl/gallery/

Beri več...

Preglej komentarje (0)Pieniny...
by Pogranicze SK
Published: February 20, 2012
Izpis    EmailPieninský národný park
,
(PIENAP)
  -
jest najmniejszym parkiem narodowym pod względem powierzchni, ale pod względem atrakcyjności nie odstaje od pozostałych. Jest drugim z kolei najstarszym parkiem, znajduje się na granicy z Polską. Przepływa nim rzeka Dunajec, po której można pływać tratwami i oglądać piękną scenerię parku narodowego.

   Pieniny jest to mała, skalista, grupa gór, widoczna dobrze już od Nowego Targu, ciągnących się od Czorsztyna do Szczawnicy. Za Sromowcami przebija je Dunajec, tworząc wśród nich kilka dużych zakrętów, którymi wije się do Szczawnicy i to jest ich część najpiękniejsza. Do rzeki spadają prostopadłe, białe wapienne skały, porosłe bujną roślinnością, a za każdym zakrętem odkrywa się coraz to nowe, coraz piękniejsze i bardziej poetyczne widoki...

    PIENAP ma powierzchnie 21 km2 i obejmuje przełom Dunajca, Haligovske skały i przełom Leśnickiego Potoku. Z czego 9 km2 tworzą lasy, które dopełnia wyjątkowo rolnicza kraina z małymi polami, łąkami, pastwiskami, na których latem stoją kopy pokoszonego siana.
   Po polskiej stronie Pienin, Pieniński Park Narodowy powstał już w roku 1930, po słowackiej stronie w roku 1932 powstał Słowacki Rezerwat Przyrody w Pieninach. Współczesny (Pieninský národný park, PIENAP) z kierownictwem w Czerwonym Klasztorze (Červený Kláštor) zachwyca oko turysty...
Zakapior

Czerwony Klasztor - Červený Kláštor
Múzeum -
Národná kultúrna pamiatka...
  
Oprócz wspaniałego kompleksu klasztornego, czekają tutaj na Państwa także wyjątkowe atrakcje...
Beri več...

Preglej komentarje (0)Tatry Wysokie...
by Pogranicze SK
Published: October 20, 2011
Izpis    EmailSzczyrbskie Jezioro - (Štrbské Pleso), Stary Smokowiec, Tatranská Lomnica


Tatry słowackie -
Tatranský národný park (TANAP)
Západné Tatry, Vysoké Tatry a Belianske Tatry.
    60% powierzchni Słowacji zajmują Karpaty. 2/3 powierzchni kraju zajmują Tatry, które mają bardzo
 istotne znaczenie w turystyce na Słowacji. Pas Tatr na terenie Słowacji ma około 80 km długości i maksymalnie 17 km szerokości. Środowisko Tatr stwarza tutaj wiele możliwości uprawiania turystyki górskiej. Tatry na Słowacji to przede wszystkim bogata baza hotelowa oraz dobra infrastruktura turystyczno-sportowa.
    Poprad to główny ośrodek turystyczny słowackich Tatr. Na aglomerację składając się miejscowości Poprad, Spisska Sobota, Straże pod Tatrami i Velka. Poprad to również bardzo ważny węzeł komunikacyjny - jest tutaj lotnisko Poprad - Tatry. W Popradzie zobaczymy również zabytki architektury, a Spisska Sobota to rezerwat miejski.
Peter Chrenka, Zakapior
Beri več...

Preglej komentarje (0)... pomiędzy Wysokimi a Niskimi Tatrami...
by Pogranicze SK
Published: October 10, 2011
Izpis    EmailLiptovská Mara

   Rzeka Wag (po Słowacku Váh) w przeszłości była przyczyną wielkich powodzi. Z tego względu wybudowano tak zwaną kaskadę (Vážská kaskáda) - system zapor i wodnych elektrowni, które już od wielu lat skutecznie chronią siedliska ludzkie przed powodziami. Pierwsza zapora największy zbiornik wodny na Słowacji - Liptowska Mara została wybudowana w latach od 1965 do 1975. Zbiornik ten zajmuje powierzchnię 22 km2, jego maksymalna głębokość wynosi 43 m. Dzięki swej wielkości słusznie należy mu się przydomek - Słowackie albo Liptowskie Morze.
   Liptowska Mara nosi nazwę zanikłej miejscowości, która razem z jeszcze kilkoma osadami (Parížovce, Černice, Sokolče, Stará
, Liptovská Sielnica, Paludza, Vrbie, Nižné i Vyšné Dechtáre, Ráztoky, Demčín) zostały zalane podczas budowy zbiornika.
   Na wyspie
Ratkov, będącej znanym obszarem dendrologicznym i ornitologicznym, znajduje się arboretum (kolekcja żywych gatunków drzew, względnie ogród botaniczny specjalizujący się w badaniu i hodowli drzew), z trasą turystyczno-poznawczą.
Zakapior

Beri več...

Preglej komentarje (0)(NAPANT)
by Pogranicze SK
Published: June 30, 2011
Izpis    EmailDolina; Demänovská, Bystra, Jasná
, Tále, Golf Gray Bear Tále,
Chopok i Ďumbier, Donovaly i Čertovica.

    Park Narodowy Tatry Niskie, (Národný park Nizkíe Tatry),
jest najbardziej rozległym słowackim parkiem narodowym, rozprzestrzeniającym się w środkowej Słowacji. Jego największą atrakcją są liczne zjawiska krasowe z wieloma jaskiniami.
    Walory przyrodnicze Niskich Tatr są ponad dwadzieścia lat pod ochroną, park utworzono w 1978 roku. Pierwotne wymiary terenu właściwego NAPAT-u to 811 km2, przy czym pasmo znajdujące się pod ochroną zajmowało 1 240 km2. W 1997 roku, dla skuteczniejszego wprowadzenia ochrony przyrody, przystąpiono do poprawy granic Parku Narodowego. Dziś teren właściwy NAPAT-u ma 728 km2, a pasmo chronione 1 102 km2, co stanowi największy park narodowy na Słowacji pod względem rozmiaru. Kierownictwo parku mieści się w Bańskiej Bystrzycy (Banská Bystrica).
photo i opracowanie Bohus Zhukiewicz


Beri več...

Preglej komentarje (0)Idealnie nadają się na dłuższe wędrówki...
by Pogranicze SK
Published: June 25, 2011
Izpis    EmailMimina, Pipa, Milan, Bohus

Niskie Tatry -
Niżne Tatry, Nizke Tatry - wędrówki granią

    Człowiek drapie się w głowę próbując rozruszać zastałe szare komórki w poszukiwaniu tych Niskich Tatr. Myśl mimowolnie błądzi wokół Tatr Zachodnich. Błyszcz, Wołowiec? Nic bardziej mylnego. Niskie Tatry nie są częścią łańcucha Tatr. Ale intuicja nie jest odległa.
   Jeśli spojrzeć ładnym porankiem z Czerwonych Wierchów na południe, wzrok zawadzi o wał górski na horyzoncie, ciągnący się równolegle, gdzie niegdzie
popiętrzony.


Beri več...

Preglej komentarje (0)Warto wybrać się do...
by Pogranicze SK
Published: August 5, 2010
Izpis    EmailZapomniany zakątek Karpat

Národný park Muráňská planina
    (Murańska Płanina) stanowi niewielki, ale interesujący masyw słowackiego Gemersko-Spiskiego Krasu. To grupa górska, która uformowała się dziesiątki milionów lat temu. Uległa erozji, a w trakcie fałdowania alpejskiego najpierw się obniżyła, a następnie wypiętrzyła w postaci charakterystycznego płaskowyżu. Stąd jej nazwa - planina.
    Muranska Planina przypomina jedną potężną bryłę ze ściętym wierzchołkiem. Strome zbocza upstrzone skałami i wrzynające się w grzbiet głęboko doliny, porastają bujne lasy regla dolnego. Krajobraz urozmaicają wapienne grzędy skalne, pojedyncze skały, zwłaszcza na krawędzi płaskowyżu. Tak nietypowy dla pasm Karpatów krajobraz jest atrakcją płaskowyżu Murańskiego.
   Najwyższe wzniesienie Murańskiej Planiny stanowi Fabowa Hola, wypiętrzająca się na (1438 m n.p.m.) Góra zbudowana jest ze skał granitowych, pochodzenia wulkanicznego, nietypowo dla tego terenu zbudowanego ze skał andezytowych. Dlatego niektórzy geografowie uważają, że najwyższym szczytem Murańskiej Płaniny jest Klak (1409 m).
    Niemniej najwyższe wierzchołki, to łagodne kopuły wynoszące się ponad wierzchowinę. Cechą Murańskiej Płaniny zbudowanej w przeważającej części z wapienia, są wyraźne zjawiska krasowe. Występują tu jaskinie, w postaci głębokich studni skalnych, groty, wywierzyska.
   By uzupełnić rys geograficzny pasma trzeba dodać, że masyw Muranska Planina jest wciśnięty pomiędzy Niżne Tatry na północy a Stolickie Wierchy od wschodu i południa. Od zachodu od Balickich Wierchów oddziela je droga Brezna-Tisovec.
Zakapior
photo M. Kulas

Beri več...

Preglej komentarje (0)... największe znalezisko pierwotnego występowania cisu zwyczajnego w Europie....
by Pogranicze SK
Published: June 30, 2010
Izpis    Email

Park Narodowy Wielka Fatra (Národný park Veľká Fatra),
 - c
zasami porównywane są do Bieszczad, choć prawdę mówiąc są górami zupełnie innymi. Wapienne kopce, ze skalistymi stokami, przeplatane połogami granitowymi kopułami i dolomitowymi  grzbietami, a do tego pocięte głębokimi, przybierającymi czasami formę krasowych kanionów dolinami, z pozoru w niczym nie przypominają falistych, bieszczadzkich grzbietów. Także świerkowe w większości lasy przeplatane polanami w niczym nie przypominają bukowych mateczników. Ale mimo to, faktycznie - klimat wędrowania ma tutaj w sobie coś z uroku przemierzania naszych połonin.  Tutaj także możemy zaznać przyjemności pokonywania rozległych hal, wędrując godzinami ponad górną granicą lasu i podziwiania rozległych widoków. A na dodatek - turystów tutaj zdecydowanie mniej, a baza noclegowa zdecydowanie uboższa. Wielka Fatra to góry stosunkowo dzikie, mimo, że otoczone ze wszystkich stron dobrymi drogami i licznymi miejscowościami leżącymi u ich podnóża. Góry, które wymagają wysiłku i cierpliwości. Ale w zamian za to oferują jedne z najpiękniejszych krajobrazów w Karpatach i kontakt z dziką przyrodą.
photo slovakia.travel, Albin Marciniak,
opracował Bohus zhukiewicz

Beri več...

Preglej komentarje (0)... góry na weekend...
by Pogranicze SK
Published: June 15, 2010
Izpis    Email

Kasia Nowak, Andrzej Dadak

   Park Narodowy
Mała Fatra  (Národný park Malá Fatra),
  -
to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych pasm górskich na Słowacji.
Ma powierzchnię 22 630 ha. Około 50-kilometrowy grzbiet Małej Fatry przecina rzeka Wag (Vah) tworząc piękny przełom - Domasinsky meander. Przecina  on Mała Fatrę na dwa pasma. Na południu jest niższa część Luczańska Fatra. Najwyższy szczyt to Vel’ka luka 1476 m n.p.m., warty uwagi jest też Kľak 1352, z którego rozciągają się wyjątkowo piękne widoki. Na północy rozpościera się pasmo Krywańska Fatra, którego najwyższy szczyt to Wielki Krywań (Velký Kriváň), o wysokości 1709. Jest to góra o specjalnym znaczeniu dla  Słowaków, uznawana przez nich za symbol narodowy, na jej szczyt organizowane są już od połowy XIX w. pielgrzymki. W części północnej Małej Fatry znajduje się też jeden z piękniejszych szczytów całego pasma czyli Veľký Rozsutec (1610). Warto wyjechać kolejką linową na szczyt Chleb lub kolejką krzesełkową na Grúň. Zwiedzić doliny Tiesnav i Dier, pokonać najbardziej znany szlak Parku - Jánošíkowe Diery. To system kanionów i wąwozów z 20 pięknymi wodospadami.
Najwyższy wodospad Šútovský vodopád ma wysokość 38 m.
photo Kasia Nowak, Albin Marciniak, Tvorbastranky.sk, Andrzej Dadak,
opracował Bohus zhukiewicz

Beri več...

Preglej komentarje (0)Orawa
by Pogranicze SK
Published: March 10, 2010
Izpis    EmailJezioro Orawskie
-
Vodná nádrž Orava

   Kiedy podróżujemy w Tatry, bardzo często planujemy przejazd przez Słowację z przekroczeniem granicy w Korbielowie lub Chyżnem. Wówczas na odcinku od Namiestowa (słowackie Námestovo) do Twardoszyna (Tvrdošin), możemy podziwiać Jezioro Orawskie, które nazywane jest również Morzem Orawskim.
   Każdemu, kto stanie na szczycie Babiej Góry i spojrzy w stronę Słowacji, na pewno rzuci się w oczy migoczące jak "złotko" morze - widok przepiękny. Ten sztuczny zbiornik znajduje się w Kotlinie Orawskiej, w północnej części Słowacji.
   Do jeziora uchodzą dwie rzeki: Biała i Czarna Orawa. Czarna Orawa zanim wpadnie na granicy polsko-słowackiej do jeziora przepływa przez 6 orawskich wsi: Bukowine-Osiedle, Harkabuz, Podsarnie, Podwilk, Orawke i Jabłonkę.
   Na tle jeziora rozciąga się wspaniała panorama Beskidów, z Babią Górą w roli głównej.
photo Mateusz Orantek, Ladislav Struhar, Odkryj Orawe.pl
opracował Bohus Zhukiewicz


Beri več...

Preglej komentarje (0)« Prejšnji
... photo...

w Tatry - photo Bohdan Zhukiewicz


Dunajec - na spływie - photo Zakapior

Warto zwiedzić...

wędrujemy razem...

... Zemplínska Šírava


>Veľká Domaša


>Park Narodowy Połoniny
Národný park Poloniny - Bukovské
vrchy


>Starina


>Národný park Slovenský raj


>Pieninský národný park


>Červený Kláštor


>
Tatranský národný park


>Štrbské Pleso


>Starý Smokovec


>Tatranská Lomnica...