HISTORIA - región - Zemplín, Šariš, Spiš, Liptov, Orava...


Bojnický zámok - photo VICO

News
... los Zofii Bośniaczki...
by Pogranicze SK
Published: January 10, 2010
Izpis    Email   Na przełomie XVI i XVII wieku warownia była kilka razy rozbudowywana. Powstała wtedy m in. kaplica, drugie podgrodzie, a także wzmocniono i podniesiono mury obronne czyniąc z zamku jedną z najpotężniejszych twierdz w okolicy. W 1672 roku w czasie
Powstania Thökölyego na zamku schronili się przeciwnicy dominacji Habsburgów na Węgrzech.  W skutek tego po klęsce rebelii cesarz Leopold I Habsburg (1640-1705) rozkazał rozebrać zewnętrzne fortyfikacje i zniszczyć część strategicznych elementów warowni. Od tego czasu opuszczony zamek zaczął popadać w coraz to większą ruinę. Gruntowna renowacja warowni została przeprowadzona dopiero w drugiej połowie XX wieku. W czasie kompleksowych prac zrekonstruowano między innymi wieżę zamkową (z tarasem widokowym), bramę główną oraz kaplicę. W murach warowni urządzone zostało także muzeum w którym obejrzeć można liczne znaleziska i artefakty jakie odnaleziono podczas prac renowacyjnych. Odwiedzając zamek warto przespacerować się także przerzuconym nad Wagiem malowniczym mostkiem będącym idealnym punktem widokowym do podziwiania imponującej sylwetki zamku.

   Majestatyczna forteca grodzka górująca na skale nad rzeką Wag, kiedyś uważana za najbardziej bezpieczną twierdzę regionu, jest na zawsze nierozłącznie związana z losami Zofii Bośniaczki. Zwiedzających przyciąga kryptą, w której odnaleziono jej nienaruszone zmumifikowane ciało z 1689 roku. Szczątki Zofii przewieziono do kościoła w bliskiej miejscowości Tepliczka nad Wagiem. Ze skały zamkowej, jak z chodnika prowadzącego do zamku rozciągają się przepiękne widoki na przełęcz Streczno, Domaszyński meander i na dużą część Kotliny Żylińskiej.
   W pobliżu Zamku Strečno, na przeciwległym brzegu rzeki znajdują się ruiny innego średniowiecznego zamku, zwanego Starym Hradem (Starym Zamek).Preglej komentarje (0)
... photo...

Spišský hrad - photo Veronika

Śladami historii...

Hrad Strečno, Strečniansky hrad
zamek Strečno...... Šarišský hrad...


... Bardiejów, Bardyjów, Bardiów...


... Spišský hrad
zamek Spiski...... Spišská Kapitula...


... Mariánska hora
Mariańska Góra...... Levoča...


... Ľubovnianske múzeum
- hrad Ľubovňa
zamek Lubowelski...... Červený Kláštor
Czerwony Klasztor...... Spišská Belá
Kaštieľ Strážky
pałac Strážky...


... Hrad Kežmarok...


... Hrad Liptovský Hrádok...


... Liptovský Starý hrad,
Sielnický hrad...


Likavský hrad


Oravský hrad...