HISTORIA - región - Zemplín, Šariš, Spiš, Liptov, Orava...


Bojnický zámok - photo VICO

News
Stary, Wielki Liptowski Zamek
by Pogranicze SK
Published: July 5, 2011
Izpis    Email   Pierwszym a zarazem najważniejszym zamkiem na tym terenie, który stał się pierwszą stolicą Liptowa - był Zamek Liptowski (także Wielki Zamek Liptowski, Magnum castrum de Liptov i Stary Zamek), usytuowany na wysokim wzgórzu na północny wschód od dzisiejszej miejscowości Kalameny, na południowych stokach Sielnickiej Góry w Górach Choczańskich. Wspominany w dokumentach już w 1262 r
oku, wzniesiony prawdopodobnie na miejscu wcześniej istniejącej drewnianej strażnicy, która z kolei zastąpiła dawne prehistoryczne grodzisko. W XIII i XIV wieku wielokrotnie zmieniali się jego posiadacze, był przez pewien czas w rękach Matusza Csáka, rządzącego stąd środkową Słowacją, w 1440 został zdobyty przez husytów Jana Jiskry, wreszcie w latach 70-tych XV stulecia o zamek walczyli Polak Piotr Komorowski i rodzina Pongráców z Liptowskiego Mikulasza, skutkiem czego zamek częściowo spłonął, ale staraniem Komorowskiego został odbudowany. Wreszcie w 1474 król Maciej Korwin odebrał zamek Polakowi i zniszczył go doszczętnie. Obecnie w jego miejscu jest ruina, stanowiąca jedną z atrakcji turystycznych okolic jeziora Liptowska Mara (żółtym szlakiem z Liptowskiej Ciepłej 2 godz.).

Dostęp: samochodem do miejscowości Kalameny, stamtąd pieszo po żółtym szlaku do Kalameńskiej doliny wzdłuż Kráľovej, aż na zamek około 1 godz. 30 min.Preglej komentarje (0)
... photo...

Spišský hrad - photo Veronika

Śladami historii...

Hrad Strečno, Strečniansky hrad
zamek Strečno...... Šarišský hrad...


... Bardiejów, Bardyjów, Bardiów...


... Spišský hrad
zamek Spiski...... Spišská Kapitula...


... Mariánska hora
Mariańska Góra...... Levoča...


... Ľubovnianske múzeum
- hrad Ľubovňa
zamek Lubowelski...... Červený Kláštor
Czerwony Klasztor...... Spišská Belá
Kaštieľ Strážky
pałac Strážky...


... Hrad Kežmarok...


... Hrad Liptovský Hrádok...


... Liptovský Starý hrad,
Sielnický hrad...


Likavský hrad


Oravský hrad...