HISTORIA - región - Zemplín, Šariš, Spiš, Liptov, Orava...


Bojnický zámok - photo VICO

News
... nad Orawą...
by Pogranicze SK
Published: April 20, 2010
Izpis    Email   Zamek w Orawie to jedna z najpiękniejszych budowli historycznych Słowacji i jedna z najbardziej malowniczych tego typu w Europie. Zamek góruje nad regionem orawskim, najwyższa jego część wznosi się 112 metrów powyżej rzeki Orawy. Został wybudowany w połowie XII wieku i pełnił rolę jednego z punktów strategicznych na granicy polsko-węgierskiej. Zamek ten nigdy nie został zdobyty. Obecny stan budowli to wynik kolejnych przeróbek z początku XVII w. Ostatecznie zamek stał się siedzibą Muzeum Orawskiego. Gospodarze próbują przyciągnąć turystów nowatorskimi formami zwiedzania. Sporym zainteresowaniem cieszą się urządzane przynajmniej raz w miesiącu nocne wycieczki, czyli spotkania z duchami czy inscenizacje historyczne. W lecie goszczą tu sokolnicy.

    Dzisiaj kompleks zamkowy składa się z dolnego, średniego i górnego zamku, pałaców, fortyfikacji i wież. Zwiedzających zainteresuje połączenie trzech bram wejściowych z tunelem, pod którym znajdują się podziemne korytarze
   W pomieszczeniach zamku ma swoją siedzibę Orawskie muzeum z wieloma ekspozycjami. W najstarszych pomieszczeniach górnego zamku znajduje się ekspozycja archeologiczna. Ekspozycja przyrodnicza jest umieszczona na dolnych piętrach środkowego zamku, a na górnym piętrze znajduje się ekspozycja etnograficzna. Historyczną ekspozycję tworzy kompleks średniowiecznych i renesansowych budynków zamku i ich pierwotne wyposażenie.
   Zwiedzanie zamku należy dzięki organizowanym tutaj krótkim przedstawieniom do najbardziej żywych na Słowacji.
   Ostatnio coraz bardziej popularne jest nocne zwiedzanie zamku w głównym sezonie turystycznym, urozmaicone różnymi przedstawieniami teatralnymi i straszliwymi scenkami.
Dostęp: samochodem na parking przy rzece, stąd pieszo stromą drogą zamkową około 10 min.
Bohus Zhukiewicz, photo Slovakia travel, Zakapior

Zamek Orawski, bajkowe miejsce na Słowacji...
   Historia zamku sięga pierwszej połowy XIII wieku, kiedy tę  część Europy nękali swoimi najazdami Tatarzy. Właśnie wtedy w miejscu drewnianego grodu zbudowano kamienną warownię, utrzymaną w stylu romańskim z gotyckimi naleciałościami. Gdy zamek przeszedł na własność węgierskiego rodu Thurzo został gruntownie przebudowany i zyskał modny renesansowy wygląd. Oczywiście nie zatracił swoich funkcji obronnych - odegrał ważną rolę podczas antyhabsburskiego powstania Rakoczego.
   Przez toczące się przez kilka lat walki ludność Orawy zaczęła szukać spokojniejszego miejsca do życia. W tym też czasie zaczął się powolny upadek zamku, który tracił swoje znaczenie i obronną funkcję. Nie pomagała też częsta zmiana właścicieli… Ostateczny upadek nastąpił w 1800 roku, kiedy pożar strawił większość zamkowych zabudowań.

   Prace nad odbudową zamku rozpoczęły się jeszcze w XIX wieku, ale w pełni zrekonstruowano go dopiero po drugiej wojnie światowej. Dzisiaj na kompleks, w którym znajduje się też siedziba Muzeum Orawskiego, składa się dolny, średni i górny zamek, wieże oraz fortyfikacje.
   Zamek Orawski cieszy się ogromną popularnością wśród  zwiedzających, dla których Muzeum Orawskie przygotowało różnorodne ekspozycje: archeologiczną, przyrodniczą i etnograficzną. Turyści zobaczą tu pierwotne wyposażenie zamku oraz rekonstrukcje dawnych strojów, jakie nosili mieszkańcy regionu. Wśród ekspozycji ważne miejsce zajmuje wampir Nosferatu. Czy był on jednym z mieszkańców orawskiego zamku? Odpowiedź na to pytanie można poznać wyłącznie podczas zwiedzania słowackiego zabytku!
Katarzyna BłasikPreglej komentarje (0)
... photo...

Spišský hrad - photo Veronika

Śladami historii...

Hrad Strečno, Strečniansky hrad
zamek Strečno...... Šarišský hrad...


... Bardiejów, Bardyjów, Bardiów...


... Spišský hrad
zamek Spiski...... Spišská Kapitula...


... Mariánska hora
Mariańska Góra...... Levoča...


... Ľubovnianske múzeum
- hrad Ľubovňa
zamek Lubowelski...... Červený Kláštor
Czerwony Klasztor...... Spišská Belá
Kaštieľ Strážky
pałac Strážky...


... Hrad Kežmarok...


... Hrad Liptovský Hrádok...


... Liptovský Starý hrad,
Sielnický hrad...


Likavský hrad


Oravský hrad...