HISTORIA - región - Zemplín, Šariš, Spiš, Liptov, Orava...


Bojnický zámok - photo VICO

News
... nad Orawą...
by Pogranicze SK
Published: April 20, 2010
Izpis    EmailZ
amek Orawski
(Oravský Podzámok)


   Jedną z największych atrakcji turystycznych północnej Słowacji jest Zamek Orawski, wybudowany na sposób "orlego gniazda", na skale nad rzeką Orava, w mieście Oravský Podzámok. Zamek był żupnym grodem i siedzibą orawskich właścicieli posiadłości, do których należała prawie cała Orava.
    Podobnie jak w przypadku wielu innych zamków na Słowacji budowę nowego zamku rozpoczęto prawdopodobnie w miejscu starego drewnianego grodu po najeździe Tatarów w 1241 roku. Gród skalny pierwotnie zbudowany w stylu romańskim i gotyckim, został później przebudowany na renesansowy i neogotycki.
   Zamek tworzy dziś kompleks budowli, które odtwarzają kształt skały, na której stoi. W 1556 roku zamek dostał się w ręce rodu Thurzo, który przeprowadził jego dalekosiężną przebudowę. W roku 1611 Zamek Oravski uzyskał swój dzisiejszy wygląd.
    Po wymarciu rodu Thurzo zamek miał wielu właścicieli, którzy się o niego nie bardzo troszczyli. Największy kataklizm nadszedł w 1800 roku, kiedy z zamku zostały zgliszcza i popioły i stał się niepotrzebny. Dopiero po drugiej wojnie światowej przystąpiono do większych prac rekonstrukcyjnych, które miały na celu uratowanie zamku jako zabytku.
Bohus Zhukiewicz, photo Slovakia travel, Zakapior


Zamek Orawski, bajkowe miejsce na Słowacji...

Katarzyna Błasik

   Słowacja
to kraj, gdzie turysta znajdzie wiele interesujących zakątków. Wśród nich z pewnością wyróżnia się jedno miejsce - Zamek Orawski w miasteczku Oravský Podzámok, który przez setki lat był trudną do zdobycia warownią.
   Zamek Orawski wygląda jakby był integralną częścią skały, na której go wzniesiono. Stąd tak wspaniale wpisuje się w krajobraz i nadal silnie oddziałuje na wyobraźnię zwiedzających go osób.

Beri več...

Preglej komentarje (0)... los Zofii Bośniaczki...
by Pogranicze SK
Published: January 10, 2010
Izpis    EmailZamek Strečno (Strečniansky hrad)
Lokalizacja: Žilinský kraj, okres Žilina, Strečno.

   Strečno to niewielkie miasteczko w północnej Słowacji, położone w dolinie rzeki Wag, około 10 km w kierunku południowo-zachodnim od Żyliny. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany nad brzegiem rzeki na wysokiej skale (około 100 metrów) okazały średniowieczny zamek. Warownia ta wzniesiona została na początku XIV wieku na polecenie ówczesnego węgierskiego możnowładcy Mateusza Czaka Trenczyńskiego (Matúš Čák Trenčiansky) - określanego także mianem "panem Wagu i Tatr".
  
Jakiś czas później właścicielem twierdzy został polski szlachcic
Sędziwoj z Ostrorogu, a w pierwszej połowie XV wieku zamek przeszedł na własność królewską. Wtedy też przez blisko 20 lat rezydował tu Jan Korwin (nieślubny syn króla Węgier Macieja Korwina).
Opracował Bohus ZhukiewiczBeri več...

Preglej komentarje (0)Bojnický zámok...
by Pogranicze SK
Published: January 10, 2009
Izpis    Email

   Zamek w Bojnicach stoi w centrum miasta na trawertynowym wzgórzu. Jest jednym z najstarszych zabytków Słowacji i najczęściej odwiedzanym,
 - romantyczny z częściowo zachowanymi oryginalnymi gotyckimi i renesansowymi elementami architektonicznymi,
- należy do najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych zamków w Europie Środkowej, zwiedzają go goście z całego świata.
   Wznosi się u podnóża Pogórza Strážovskiego na trawertynowym wzniesieniu nad miasteczkiem Bojnice. Zamek jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych zamków słowackich. Pierwsza wzmianka pisemna na liście opactwa zoborskiego o istnieniu zamku pochodzi z 1113 roku. Zamek Bojnicki jest narodowym zabytkiem kultury, jednocześnie siedzibą muzeum. W pomieszczeniach zamku odbywają się przeróżne imprezy kulturalne i towarzyskie; koncerty muzyki poważnej w Sali Huňada, przedstawienia projektu multimedialnego Lux in tenebris na II dziedzińcu, występy grupy szermierki historycznej, uroczystości ślubne w Złotej Sali. Zamek Bojnicki jest miejscem odbywania już tradycyjnego festiwalu duchów i straszydeł.

    Drewniana warownia istniała tu już w XII wieku. W następnym stuleciu budowla została przebudowana na kamienną. Była własnością rycerską i książęcą, oprócz węgierskich rodów takich jak Csákowie, Korwinowie, Zapolyowie, władał nią także nasz książę Władysław Opolski. W XVI wieku rozbudowanemu zamkowi charakter rezydencji renesansowej nadał magnacki ród Thurzonów.

Beri več...

Preglej komentarje (0)« Prejšnji
... photo...

Spišský hrad - photo Veronika

Śladami historii...

Hrad Strečno, Strečniansky hrad
zamek Strečno...... Šarišský hrad...


... Bardiejów, Bardyjów, Bardiów...


... Spišský hrad
zamek Spiski...... Spišská Kapitula...


... Mariánska hora
Mariańska Góra...... Levoča...


... Ľubovnianske múzeum
- hrad Ľubovňa
zamek Lubowelski...... Červený Kláštor
Czerwony Klasztor...... Spišská Belá
Kaštieľ Strážky
pałac Strážky...


... Hrad Kežmarok...


... Hrad Liptovský Hrádok...


... Liptovský Starý hrad,
Sielnický hrad...


Likavský hrad


Oravský hrad...